Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystawa na Jasnej Górze ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
W niedzielę, 12 września, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędzie się uroczystość beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej. Uchwałą Sejmu i Senatu RP rok 2021 ogłoszony został rokiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na Jasnej Górze można oglądać wystawę pamiątek po Prymasie Tysiąclecia.

Wystawa jest w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha na Jasnej Górze. Na ekspozycji są m.in. sukienka millenijna, zwana też „sukienką Tysiąclecia”, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej w 1966 r. Inicjatorami wykonania nowej sukni na Tysiąclecie Chrztu Polski byli paulini, ale projektowi patronował Prymas kard. Stefan Wyszyński. Są też milenijne korony.

W 1966r., podczas obchodów Millenium chrztu Polski, 3 maja na Jasnej Górze, w trakcie uroczystej sumy, podczas której homilię wygłosił ks. Prymas, kardynał Stefan Wyszyński, obraz Matki Bożej Jasnogórskiej ukoronowano „koroną tysiąclecia” oraz odczytano „Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi”. Obecnie dokument znajduje się w specjalnej tubie przy jasnogórskim Obrazie, a na wystawie można zobaczyć jego replikę.

Na zdjęciach można zobaczyć pokoje, w których mieszkał kard. Stefan Wyszyński podczas obecności na Jasnej Górze. Na wystawie jest też klęcznik, ornat, w którym ksiądz Prymas odprawiał mszę świętą.
Oficjalny związek kardynała Stefana Wyszyńskiego z zakonem paulinów rozpoczął się w 1950 roku, kiedy został zaproszony przez ówczesnego generała zakonu, o. Piotra Markiewicza, ksiądz kardynał został włączony do grona konfratrów paulińskiego zakonu, czyli osób, które w sposób duchowy włączają się w posłannictwo zakonu.

Uroczystości związane z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczną się w sobotę, 11 września, o godz. 21. Odbędzie się wówczas Apel Jasnogórski, któremu będzie przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

Po apelu rozpocznie się całonocne czuwanie, które będzie animowała młodzież z Liceum Katolickiego w Częstochowie. Potrwa ono do godzin porannych, niedzielę, 12 września.

W niedzielę, 12 września, godz. 9 rozpocznie się przygotowanie modlitewne połączenie ze śpiewaniem pieśni i częścią artystyczną. O godz. 11. na jasnogórskim szczycie zostanie odprawiona msza święta, a po niej, o godz. 11.45 rozpocznie się transmisja ze Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie odbędzie się uroczystość beatyfikacyjna.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto