MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Opuszczony i zniszczony turystyczny skarb Częstochowy! Park Miniatur Sakralnych pozostaje zamknięty dla zwiedzających

B. Romanek/Ł. Z.
Pamiętacie Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie? To tam jest największy pomnik papieża Jana Pawła II na świecie. Kiedy ustawiano go osiem lat temu, jego twórcy zapowiadali go jako jedną z wizytówek miasta. Dzisiaj pomnik został całkowicie zapomniany, podobnie jak Park Miniatur, który został zamknięty. Zobaczcie jak obecnie prezentuje się to miejsce - aktualnymi fotografiami z tego miejsca, podzieliła się z nami grupa Urbex Team Extreme.

Zamknięty Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie

To było wielkie wydarzenie. Osiem lat temu kraj obiegła informacja, że w Parku Miniatur Sakralnych stanie największy na świecie pomnik Jana Pawła II. Statua powstała w zakładzie w Nowej Soli. Była transportowana w częściach w nocy. Na miejscu pomnik został zmontowany. Wysokość 13,8 metra czyniła go największym pomnikiem Jana Pawła II na świecie. To wydarzenie przyciągnęło do Częstochowy niemal wszystkie media ogólnopolskie, a o pomyśle postawienia ogromnego pomnika informował również m.in. niemiecki Der Spiegel oraz brytyjska BBC.

To było bez wątpienia jedno z największych wydarzeń 2013 roku w Częstochowie. Miasto przez wiele tygodni żyło odsłonięciem pomnika. Dyskutowano o tym, że pierwotnie pomnik miał stać bokiem do miasta, ale z pomysłu zrezygnowano.

13 kwietnia 2013 roku uroczyście odsłonięto pomnik Jana Pawła II. Na otwarciu pojawili się m.in. Jerzy Zelnik, aktor uznawany za jednego z najlepszych interpretatorów tekstów papieskich, arcybiskup Wacław Depo jak i pezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Zamknięty Park Miniatur Sakralnych

Właściciele Parku Miniatur Sakralnych snuli wielkie plany. Obok papieża miało funkcjonować m.in. kino 7D. Pomnik papieża wraz z 17 makietami najbardziej znanych obiektów sakralnych na świecie miał przyciągnąć turystów. Rzeczywiście na początku interes kręcił się nieźle, a w Parku odbywały się nawet ciekawe imprezy i koncerty.

Ale dzisiaj Park Miniatur Sakralnych praktycznie nie funkcjonuje. Strona internetowa jest nieaktywna, ostatni post na Facebooku parku pojawił się 7 marca 2015 roku. Z właścicielami trudno się skontaktować, a pod numerem telefonu podanym w internecie dowiedzieliśmy się jedynie, że Park Miniatur Sakralnych jest zamknięty, a inwestorzy nie mają planów kontynuowania działalności Parku w najbliższych latach.

Sam pomnik coraz skuteczniej zakrywa rosnąca w pobliżu zieleń. Dzisiaj mało kto w Częstochowie wspomina o największym pomniku Jana Pawła II, który na dobre widoczny jest tylko z niektórych miejsc w mieście.

Zobacz zdjęcia z zamkniętego Parku Miniatur w Częstochowie, kliknij poniżej w galerię:

Opuszczony i zniszczony turystyczny skarb Częstochowy! Park ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto