Tłumy wiernych na uroczystościach NMP Królowej Polski na Jasnej Górze. "Chcemy wołać o Boże miłosierdzie, a zwłaszcza o pokój dla Ukrainy"

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Uroczystości 3 maja na Jasnej Górze
Uroczystości 3 maja na Jasnej Górze Bartłomiej Romanek oraz Biuro Prasowe Jasnej Góry/Krzysztof Świertok
Udostępnij:
We wtorek (3 maja) na Jasnej Górze odbyły się uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W mszy świętej na jasnogórskich błoniach, której przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, wzięło udział kilkanaście tysięcy wiernych. Podczas nabożeństwa odnowiono Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.

"Chcemy wołać o Boże miłosierdzie, a zwłaszcza o pokój dla Ukrainy"

Wiernych przywitał na Jasnej Górze o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. Jak podkreśla Biuro Prasowe Jasnej Góry, O. Arnold Chrapkowski zauważył, że „chociaż dla wielu z nas Wielki Prymas Tysiąclecia jest już postaciąz odległej historii, to nie chcemy, aby jego ewangeliczne przesłanie, doświadczenie wiary oraz zawierzenie Maryi, zostało zamknięte zaledwie w beatyfikacyjnym obrazie”.

- Prosimy dziś Maryję, której wielokrotnie zawierzał siebie i całą Polskę, aby jego nauczanie było inspiracją dla każdego z nas w trudnym czasie niepokoju, który ogarnia cały świat. Prosimy, byśmy jego wzorem wiązali życie Narodu z Maryją z Jasnej Góry - mówił ojciec generał.

O. Chrapkowski zauważył, że tegoroczną uroczystość Maryi Królowej Polski przeżywamy w wyjątkowym, tragicznym kontekście, bo żyjemy w cieniu okrutnej wojny, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Z bólem w sercu patrzymy na wstrząsające obrazy, które pozostawia za sobą wojna.

I chociaż, jak podkreślił paulin, przychodzimy do domu Maryi, obciążeni całym bagażem ciemności i ogromem cierpień spowodowanych tragiczną wojną na Ukrainie, ale pełni nadziei, że mroki zła i ludzkiej nieprawości rozświetla moc Zmartwychwstałego Pana.

- Dzisiaj za przyczyną naszej Matki i Królowej chcemy wołać o Boże miłosierdzie dla nas i dla całego świata, a zwłaszcza o pokój dla Ukrainy, pociechę dla zdruzgotanych wojną i nadzieję dla tych, którzy stracili wszystko, a zwłaszcza swoich najbliższych. Wołamy z głębi naszych serc do Królowej Polski, Matki nadziei i pocieszenia, aby przyjęła pod swoją szczególną opiekę także umęczony Naród ukraiński - mówił generał Zakonu Paulinów.

Odnowienie Milenijnego Aktu Oddania Polski

Jak przypomina Biuro Prasowe Jasnej Góry, 3 maja 1966 r. Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Wyszyńskiego złożył Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie.

Na wielokrotnie stawiane zarzuty co do słowa „niewola” Kardynał odpowiadał: „jesteśmy w wielorakiej niewoli, która nas nęka. Jest to niewola polityczna, niewola nacisku ateistycznej moralności, niewola społeczna i ekonomiczna, a wreszcie niewola osobistych grzechów i nałogów. Sposobem wydobycia się z niej ma być dobrowolne oddanie się w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła, która doprowadzi nas do Chrystusa. Dobrowolnie przyjęta niewola konsekwentnego życia chrześcijańskiego, prowadzonego z pomocą Maryi, może stać się okupem za wolność Kościoła nie tylko w Polsce, ale i w całym świecie (17 I 1965 r.).

Akt Milenijny 3 maja jest na Jasnej Górze uroczyście ponawiany.

Jego tekst jest umieszczony w specjalnej kasecie, po prawej stronie Cudownego Obrazu jako znak i wezwanie, by każdy z nas włączył się w ten Akt osobiście. Wymaga to, jak mówił bł. Prymas, przyjęcia na siebie odpowiedzialności za Kościół, czynnego niesienia mu pomocy w każdej chwili i w każdej sprawie”.

Królowa Polski na znaczku pocztowym

Matka Boska, Królowa Polski, znalazła się na znaczku pocztowym. Wartość znaczka to 8 zł, a jego nakład wynosi 117 tys. sztuk. Oprócz znaczka ukaże się, w limitowanej wersji, koperta FDC, czyli koperta Pierwszego Dnia Obiegu z datownikiem. Obok Obrazu Matki Bożej jest na niej rycina jasnogórskiego klasztoru z XIX w.

Ciekawostką jest też druga forma wydawnicza - znaczek z przywieszką, na której znajduje się wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej tłoczony na złotej folii. Ta forma wydawnicza jest numerowana i będzie dostępna w sprzedaży w internetowym sklepie filatelistycznym Poczty Polskiej w specjalnym folderze filatelistycznym w nakładzie 9 tysięcy sztuk.

W 2018 r. Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek z podobizną św. Stanisława Kostki, w roku 2019 walor upamiętniający św. Wojciecha, w 2020 ukazał się znaczek z podobizną św. Andrzeja Boboli, w 2021 św. Stanisława ze Szczepanowa.

Sezon pielgrzymkowy wolny od obostrzeń

3 maja w Częstochowie tradycyjnie uznawany jest za rozpoczęcie sezonu pielgrzymkowego. W tym roku po dwóch latach pandemicznych ograniczeń, pielgrzymki powinny się odbywać w tradycyjny sposób. Przed pandemią klasztor każdego roku odwiedzało 4-4,5 miliona wiernych. W 2020 roku ta liczba spadła do niespełna miliona, a w 2021 Jasną Górę odwiedziło 1,6 miliona pątników.

Miasto od lat ma opracowane mechanizmy zabezpieczeń pielgrzymek, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i opieki medycznej. Urząd Miasta wytycza trasy, którymi wchodzą pielgrzymi, biorąc pod uwagę prowadzone obecnie prace drogowe. Częstochowa mimo pandemicznej przerwy, jest w pełni przygotowana na przyjęcie pielgrzymów, chociaż dopracowania wymagają szczegóły planu.

- Pod koniec maja odbędzie się spotkanie w tej sprawie. Korekty będzie wymagać jedna z tras, która prowadziła dotychczas przez remontowane obecnie ulice Główną i Przejazdową – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

Uroczystości 3 maja na Jasnej Górze

Tłumy wiernych na uroczystościach NMP Królowej Polski na Jas...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie