MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W tych miastach pije się najwięcej alkoholu. Milionowe przychody ze sprzedaży "małpek" biją na alarm! Szokujące dane

Redakcja
W roku 2024 Światowy Dzień Trzeźwości przypada na 15 kwietnia. Sprawdziliśmy, jak wygląda ten temat w woj. śląskim i... nie jest dobrze. W tych miastach problem z alkoholem jest największy. Przekonaj się, które miasta z tytułu tzw. opłaty małpkowej otrzymały najwięcej pieniędzy w woj. śląskim! Chodzi o dodatkowy podatek na napoje alkoholowe w opakowaniach o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml w okresie od 1 stycznia do 30 września 2023 r.

TU problem z alkoholem jest największy? Kliknij TUTAJ i poznać nowe dane

Milionowe przychody ze sprzedaży tzw. małpek

Dodatkowy podatek na tzw. małpki, czyli niewielkie butelki mocnego alkoholu, miał na celu doładowanie budżetu samorządów oraz NFZ do walki ze skutkami alkoholizmu - społecznymi i zdrowotnymi. Podniesienie ceny w założeniu miało też dać efekt odstraszający dla części konsumentów. Małpki bowiem są postrzegane jako symbol ukrytego alkoholizmu. Łatwiej kupić dwusetkę i zabrać do pracy, na uczelnię itp. niż kombinować z większymi, ciężkimi butelkami wódki lub piwa.

Oto 20 śląskich miast, które zarobiły najwięcej na dodatkowej opłacie:

Od 1 stycznia 2021 r. tzw. opłatą „małpkową” zostały objęte napoje alkoholowe w opakowaniach o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml. Wpływy z tej opłaty w 50 proc. zasilają dochody własne gmin (zgodnie z właściwością urzędów skarbowych dla podmiotów zobowiązanych do wniesienia opłaty), natomiast pozostałe 50 proc. stanowi przychód NFZ - informuje Polska Agencja Prasowa

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi mówi, że środki ze sprzedaży małpek gminy powinny przeznaczać na realizację "lokalnej międzyresortowej polityki przeciwdziałania negatywnym skutkom spożywania alkoholu". W praktyce chodzi o zadania samorządu, związane np. z polityką społeczną, zdrowotną lub rozwiązywaniem problemów związanych ze spożyciem alkoholu.

Z informacji resortu finansów wynika, że od 1 stycznia 2023 r. do 30 czerwca 2023 r. samorządom w sumie przekazano z tego tytułu prawie 137,4 mln zł.

W tych miastach pije się najwięcej alkoholu. Milionowe przyc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto