MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Zobacz zdjęcia

PC, BPJG, PAP
Częstochowa. Na Jasnej Górze trwają uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
Częstochowa. Na Jasnej Górze trwają uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski BPJG Krzysztof Świertok
Obchodzona w środę 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski nawiązuje do obrony Jasnej Góry w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - zawierzenia Królestwa opiece Maryi. Główna Suma odpustowa dziękczynna za opiekę Maryi nad polskim narodem odprawiona została na jasnogórskim szczycie. Otwarto także wystawę poświęconą ojcowi Kordeckiemu.

Na Jasnej Górze odbyła się Suma odpustowa w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W roku 1962 papież Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski – "główną patronką kraju i Niebieską Opiekunką naszego narodu". Eucharystię celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosił też kazanie, nawiązując do obchodzonego dzisiaj Święta Narodowego Trzeciego Maja i uchwalonej w 1791 roku konstytucji.

- W latach niewoli miała ona ogromne znaczenie dla kolejnych pokoleń naszych rodaków. Poprzez długie lata rozbiorów podtrzymywała nadzieję na wolność ojczyzny. Wszystkie nasze późniejsze konstytucje w mniej lub bardziej wyraźny sposób odwoływały się do owej konstytucji – matki – powiedział ks. abp Gądecki.

Tegoroczne świętowanie upływa także w nawiązaniu do postaci o. Augustyna Kordeckiego, wielkiego czciciela Najświętszej Maryi Panny, obrońcy Jasnej Góry przed potopem szwedzkim, który przekonywał, że Królowa „od burzących kolubryn jest mocniejsza”. Rok 2023 to na Jasnej Górze rok jubileuszowy poświęcony temu bohaterskiemu paulinowi w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin.

- Na Wałach, na bastionie o. Kordeckiego, gdzie od 1861 r. stoi odsłonięty potajemnie przed władzą carską jego pomnik, otwarta została wystawa o obrońcy klasztoru, który wykazał się niezłomną nadzieją zwycięstwa a wszystkie swoje działania zawierzał niezawodnej opiece Maryi. Nazywał Ją Tarczą Królestwa Polskiego, daną narodowi polskiemu jako pomoc ku obronie - informują paulini.

W powitaniu przełożony generalny Zakonu Paulinów przypomniał, że to o. Kordecki, „gdy cała Polska znalazła się w ręku szwedzkich najeźdźców, gdy zniknęła nadzieja, wierzył i ufał, że obrona Jasnej Góry obudzi z uśpienia Polaków i poderwie do zwycięskiej walki”.

- Wiedział dobrze, że broni wartości jakimi są wiara katolicka i wolność narodu. Pokazał swoim potomnym, że trzeba mieć niepodległego ducha, nawet jeżeli Ojczyzna jest w niewoli. Potęga wiary, potęga nadziei, to jest geniusz dziejowy o. Augustyna Kordeckiego - powiedział w 1973 r. kard. Karol Wojtyła - zauważył o. Arnold Chrapkowski. Za Prymasem Wyszyńskim przypomniał też, że „Polska Jasna Góra jest podminowywana przez ducha nienawiści społecznej, przez programową apostazję moralną, przez zadawnione wady narodowe, które rzucają cienie na świetlany Naród ochrzczony. Stokroć to groźniejszy potop od szwedzkiego”.

Jak zauważył o. Generał te słowa mocno odpowiadają także obecnej sytuacji, bo jak mówił widać, że i dzisiejsze niepokoje i zawirowania groźniejsze są od szwedzkiego potopu. - Każdemu z nas z osobna trzeba dokonać obrony wewnętrznej Jasnej Góry, a więc odnieść zwycięstwo nad wrogiem, którym jest nasz grzech, nasze wewnętrzne zniewolenia - mówił o. Chrapkowski. Podkreślał, że „trzeba podjąć odważnie, z męstwem o. Kordeckiego, nową obronę Jasnej Góry - obronę ducha Narodu, aby żyć w wolności dzieci Bożych”.

- Niech ogromne dziedzictwo o. Augustyna przywoływane przez dwóch wielkich Polaków, św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, przemówi również do naszego pokolenia. Niech stanie się wezwaniem do jedności w budowaniu dobra, dla pomyślnej przyszłości Polski i wszystkich Polaków. Niech przywołuje do strzeżenia skarbca ponadczasowych wartości, aby korzystanie z wolności było ku zbudowaniu, a nie ku upadkowi - mówił przełożony generalny Paulinów.

Zauważył, że „przychodzimy do domu Maryi, na jasne wzgórze, i choć jesteśmy obciążeni całym bagażem ciemności i ogromem cierpień spowodowanych tragiczną wojną na Ukrainie oraz licznymi niepokojami na całym świecie, to jednak jesteśmy pełni nadziei, że mroki zła i ludzkiej nieprawości rozświetla moc Zmartwychwstałego Pana”.

- Przychodzimy tu w mrokach nowych czasów, by powierzyć się Bożej Matce, Tej, która otacza macierzyńską miłością Naród, który Ją wybrał na swoją Królową. Całą naszą ufność, nadzieję na pokój, troskę o każdego człowieka, składamy w dłoniach Maryi - powiedział o. Arnold Chrapkowski.

Wystawa o ojcu Kordeckim

W uroczystość Królowej Polski na Jasnej Górze zainaugurowana została plenerowa wystawa poświęcona paulinowi o. Augustynowi Kordeckiemu, bohaterskiemu obrońcy klasztoru z czasów potopu szwedzkiego i wielkiemu czcicielowi Najświętszej Maryi Panny. To on przekonywał, że Królowa „od burzących kolubryn jest mocniejsza” i zachęcał do bezgranicznej ufności w Jej opiekę.

- Rok 2023 to w Sanktuarium rok jubileuszowy poświęcony o. Augustynowi Kordeckiemu, bohaterskiemu paulinowi w 350. rocznicę śmierci oraz 420. jego urodzin, dlatego chcieliśmy przypomnieć tę postać przybywającym na Jasną Górę pielgrzymom - powiedział o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry i współtwórca wystawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto