18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Stare Miasto, jakiego nie znacie [ZDJĘCIA]

janusz strzelczyk
Dwa zabytki z 1897 r. wyglądają, jak z dwóch różnych epok. Kamienica przy ulicy Ogrodowej jest przepięknie odrestaurowana. Nawet elewacja budynku dobudowanego do kamienicy została dobrana tak, żeby nie było kontrastu. A tak zwany pałacyk fabrykanta przy ulicy Strażackiej niszczeje

T ym razem w naszych wędrówkach po Częstochowie z Władysławem Ratusiańskim, artystą plastykiem wybraliśmy się na Stare Miasto. Chodziliśmy po fragmencie Starego Miasta, po ulicy Ogrodowej i Strażackiej.

I znaleźliśmy przykłady budujące i przygnębiające. Oto kamienica z 1897 roku. fantastycznie odnowiona. Władysław Ratusiński chwali też elewację budynku dobudowanego do kamienicy. Jest bardzo dobrze dobrana do elewacji zabytkowej kamienicy.

Dla kontrastu żal patrzeć na tzw. pałacyk fabrykanta przy ul. Strażackiej, w którym do 2009 roku mieścił się komisariat policji. Pochodzi z tego samego roku co kapitalnie odrestaurowana kamienica. Jest ruiną.

Pałacyk przy ul. Strażackiej został wybudowany w 1897 roku przez rodzinę Brassów. Po II wojnie światowej, w ramach nacjonalizacji, stał się własnością państwa. Przez kilkadziesiąt lat dwukondygnacyjny budynek, zwany pałacykiem fabrykanta, był siedzibą komisariatu - najpierw milicji, potem policji. Niestety, resort nie przykładał się do utrzymania zabytkowego obiektu, budynek więc niszczał. Miasto sprzedało budynek za 913 tysięcy złotych. Nowy właściciel wystawił go na sprzedaż. Pałacyk dzisiaj niszczeje.

Imponujące wrażenie robi, po remoncie archikatedra. Jest to druga, co do wielkości, po Bazylice Mariackiej w Gdańsku, katedra w Polsce. Przed świątynią jest duży plac, który pełni rolę parkingu, ale są pomysły na jego wykorzystanie w celach turystycznych. Obok archikatedry jest jeden z najbardziej oryginalnych zabytków Częstochowy, browar "Kmicic". Ciekawe kominy z "kołnierzami" jeszcze stoją, ale zabytek wymaga pilnej konserwacji. Browar powstał w 1840 roku, zbudował go niemiecki kolonista Lamprecht.

W 1899 r. browar został kupiony przez warszawskiego przemysłowca Karola Szwedę, rozbudowano wówczas słodownię, rampę i antałkownię, a zatrudnienie wzrosło z 10 do 40 robotników. Produkcja wynosiła 20 tysięcy hektolitrów. W 1968 r. browar przestał być samodzielnym przedsiębiorstwem, a zakład włączono w skład Zabrzańskich Zakładów Piwowarskich w Zabrzu. W 1999 r. browar i firma Browar "Kmicic" zostały kupione przez firmę LCC z Łodzi. Produkcję wstrzymano z końcem 2004 roku. W następnych latach planowano urządzić w browarze strzeżone osiedle, ale sytuacja finansowa właściciela nie pozwoliła na realizację planów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto