Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie dla nielegalnego graffiti. Nie brudzić murów. Kolejna akcja ZGM TBS i policji

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
janusz strzelczyk
Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS wspólnie z Komendą Miejska Policji w Częstochowie rozpoczął realizację profilaktyczno-edukacyjnej kampanii, służącej zwalczaniu wandalizmu.

Realizacja akcji przewiduje m.in. kampanię medialną w częstochowskich rozgłośniach radiowych oraz mediach społecznościowych. Na jej potrzeby powstał spot radiowy i telewizyjny. Zaprojektowano także plakat, który pojawi się na klatkach budynków w zasobach ZGM TBS i w przestrzeni miejskiej.

Tegoroczna kampania to kolejne tego typu przedsięwzięcie, realizowane przez ZGM TBS. Wcześniej, dzięki współpracy z Zespołem Szkół Plastycznych, na budynkach TBS w dzielnicy Północ powstały murale z cyklu “Halina Poświatowska”, tworzone przez uczniów z klasy o specjalności: „mural”. Ponadto w ubiegłych latach ZGM skierował pisma do częstochowskich szkół z prośbą o przeprowadzenie zajęć edukacyjnych w temacie nielegalnego graffiti. W 2015 roku w częstochowskiej Konduktorowni odbyły się warsztaty dla dzieci z dzielnicy Stare Miasto w ramach projektu realizowanego przez Partnerstwo na Rzecz Aktywności Lokalnej „Stare Miasto – Nowe Życie”. Pod okiem instruktora powstały wówczas legalne „dzieła” na wyznaczonych przez miejską spółkę murach.

W Częstochowie już wiele lat temu podejmowano próby zapobiegania niszczeniu elewacji bohomazami. Miedzy innymi proponowano płacenie za informacje kto nabazgrał na murze.

Już w 2009 roku radny Marcin Maranda postanowił walczyć z wandalami malującymi elewacje. Zaproponował stworzenie miejskiego funduszu informacji obywatelskiej. Z puli miejskiego funduszu informacji obywatelskiej (20 tys. zł) miały być wypłacane nagrody za informowanie o bazgrzących po ścianach.

W 2014 roku 2014 Zarząd ZGM TBS w Częstochowie prowadził akcję "Stop dewastacji elewacji budynków". Dla każdego, kto pomoże ująć autorów bazgrołów na blokach komunalnych czekał nagroda w wysokości tysiąca złotych.

Wandale są najczęściej bezkarni. Straż Miejska zatrzymuje wandali malujących ściany kamienic zwykle tam, gdzie jest miejski monitoring. Ale kamery są przede wszystkim w centrum miasta, a chuligani wszędzie. Straż Miejska może karać grzywną do 500 złotych, bo takie sprawy są kwalifikowane jako wykroczenie.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto