Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskupi na Jasnej Górze mówili o wizycie Ad Limina w Rzymie, Synodzie biskupów i beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej

js
biuro prasowe jasnej góry
Jak co roku, w przeddzień święta Matki Boskiej Częstochowskiej, na Jasnej Górze odbyło się posiedzenia Rady Biskupów Diecezjalnych. Główne tematy to październikowa wizyta Ad Limina w Rzymie, Synod biskupów oraz beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski wizyta Ad Limina w Watykanie składana jest zwykle co 5 lat przez biskupów poszczególnych Konferencji Episkopatu. Polscy biskupi składali taką wizytę ostatni raz w roku 2014. Z powodu pandemii czas pomiędzy wizytami został wydłużony. Biskupi będą uczestniczyć w wizycie Ad Limina w czterech grupach podzielnych według prowincji kościelnych. Pierwsza grupa rozpoczyna wizytę 4 października, a ostatnia grupa kończy wizytę 30 października.

Synod biskupów w Watykanie otworzy Ojciec Święty Franciszek, w dniach 9-10 października br. Otwarcie zaś w Kościołach partykularnych będzie miało miejsce w niedzielę 17 października 2021.

Trzecim tematem poruszonym przez biskupów na spotkaniu na Jasnej Górze była beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Czackiej.Zgodnie z życzeniem papieża Franciszka, uroczystość ma mieć charakter skromny i godny. Godny, gdyż dotyczy Prymasa Tysiąclecia, jednej z najważniejszych postaci w historii Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego XX wieku, skromny, gdyż odbywa się w sytuacji pandemicznej. Liczba uczestników będzie ograniczona, będą karty wstępu dla poszczególnych osób.

Jak podało Biuro Prasowe Jasnej Góry kardynał Kazimierz Nycz poinformował, że przygotowania do beatyfikacji właściwie już dobiegły końca. Uroczystość odbędzie się w obecności mniej więcej 9 tys. osób, bo tyle zmieści się w kościele i na zewnątrz.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Wobec wydarzeń na wschodniej granicy Polski, a zwłaszcza tego, co dzieje się w Afganistanie, biskupi diecezjalni podkreślili, że sytuacja migrantów i uchodźców zawsze powinna budzić zrozumienie, współczucie i pomoc. „Tym, którzy uciekają przed prześladowaniami, winniśmy okazać postawę chrześcijańskiej gościnności, z zachowaniem obowiązującego prawa, gwarantującego bezpieczeństwo zarówno uchodźcom, jak i społeczności przyjmującej” – napisali biskupi w komunikacie.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto