Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust Matki Boskiej Leśniowskiej. Tłumy wiernych - zobacz ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
W sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej odbyły się w niedzielę, 4 lipca, uroczystości odpustowe patronki. Mszy przewodniczył i homilię wygłosił biskup pomocniczy r archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski. W uroczystości wzięły udział setki wiernych zgromadzonych na placu przed kościołem sanktuarium. W kazaniu ks. biskup mówił o lekceważeniu Jezusa, Boga.

Ksiądz biskup podkreślał, że lekceważymy Boga miedzy innymi rutyną. Uczestniczymy w obrzędach religijnych bez zaangażowania, na zasadzie bo taka jest tradycja, bo tak wypada. To jest właśnie lekceważenie Boga.

Pod koniec uroczystości procesja eucharystyczna z figurą Matki Boskiej Leśniowskiej przeszła wokół placu sanktuarium.

Leśniowskie sanktuarium maryjne jest ściśle związane z Jasną Górą. Jest tam klasztor paulinów, w którym przebywają przyszli paulini w okresie nowicjatu. Średniowieczną cudowną figurę Matki Boskiej Leśniowskiej koronował w 1967 r. papieskimi koronami kardynał Karol Wojtyła. W tutejszym Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw ( Leśniów jest jedynym miejscem kultu religijnego na świecie, które nosi nazwę Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw) odbywają się specjalne msze dla rodzin, małżeństw.

Watykańska Kongregacja ds. Św. Sakramentów i Kultu Bożego ustanowiła uroczystość Matki Boskiej Leśniowskiej w dniu 2 lipca, zatwierdziła także formularz mszy świętej ku czci Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Uroczystości odpustowe odbywają się 2 lipca i w pierwszą niedzielę po 2 lipca.

Odpust Matki Boskiej Leśniowskiej. Tłumy wiernych - zobacz ZDJĘCIA

W tym roku, 2 lipca, w piątek, odbyła się uroczystość ogłoszenia Matki Bożej Leśniowskiej Patronką przed Bogiem Gminy Żarki.

Odpust to także tradycyjne stragany, przed terenem klasztornym. Rzadko już można spotka, tak wiele kramów, ustawionych na długości ponad kilometra, po obu stronach ulicy. A na straganach jest wszystko, zabawki, biżuteria, religijne obrazki i figurki. Jest też specjalność żarecka- chleb tatarczuch. Jest to chleb wypiekany z mąki gryczanej zwanej tatarką, z dodatkiem miodu. Tatarczuch został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto