Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości patriotyczne w Olsztynie ZDJĘCIA

js, bpum
Uroczystości ku czci pomordowanych przez okupantów niemieckich w latach 1939-1945 odbyły się 11 czerwca w Olsztynie. Upamiętniono też 72. rocznicę "Procesu Szesnastu" w Moskwie.

W uroczystościach uczestniczyły władze samorządowe Częstochowy, Olsztyna i powiatu częstochowskiego, przedstawiciele związków kombatanckich, poczty sztandarowe, przedstawiciele szkół oraz mieszkańcy gminy Olsztyn. Po mszy św. i odczytaniu Apelu Pamięci uczestnicy złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Swoje poczty sztandarowe wystawili: częstochowski Zarząd Okręgowy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, częstochowski Oddział Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego, Gimnazjum im. gen. Leopolda Okulickiego w Częstochowie, Gimnazjum nr 3 Armii Krajowej w Częstochowie, Gimnazjum im. Kaspra Karlińskiego w Olsztynie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Biskupicach.

W Olsztynie, w osiemnastu zbiorowych mogiłach spoczywa blisko 2 tys. zamordowanych Polaków, ofiar hitlerowskiej zbrodni. Pierwszej egzekucji dokonano w tym miejscu pod koniec 1940 roku. Kolejne przeprowadzano aż do roku 1944. Wszystkie zwłoki grzebano, a mogiły równano z ziemią i maskowano. Po wojnie dokonano ekshumacji zwłok. Przy największej mogile postawiono dębowy krzyż.

W sosnowym lesie leżą szczątki więźniów z Częstochowy, Radomska, a także mieszkańców okolicznych wiosek pacyfikowanych przez Niemców.

Ta, jak i inne egzekucje z tego okresu, zbrodnia w olsztyńskim lesie wiązała się m.in. z wcielanymi przez Niemców planami eksterminacji polskiej inteligencji. Wśród ofiar znaleźli się przedstawiciele miejscowych elit, a także osoby podejrzane o konspirację. Wszyscy byli ofiarami niemieckiej akcji „AB”, która swymi aresztowaniami objęła urzędników, polityków, księży katolickich, nauczycieli, przedstawicieli wolnych zawodów, a nawet rzemieślników, studentów i uczniów.

18 czerwca - przypada 72. rocznica tzw. „Procesu Szesnastu”, który odbył się w Moskwie. Był to proces przywódców polskiego państwa podziemnego, toczący się przed Kolegium Wojskowego Sądu Najwyższego ZSRR. Przywódców niepodległościowego podziemia oskarżono o działania przeciwko Armii Czerwonej i Związkowi Sowieckiemu oraz współpracę z Niemcami. Był to pokazowy proces polityczny. Postępowanie sowieckich władz było jawnym pogwałceniem powszechnie uznanych norm prawa międzynarodowego. Zgodnie z nimi władze państwa nie mogą być sądzone przez sądy innych państw.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto