Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stalownia ISD Huty Częstochowa wznowi produkcję. 150 miejsc pracy

Janusz Strzelczyk
W czerwcu stalownia ISD Huty Częstochowa znów wznowie produkcję, poinformował zakładowy Głos Hutnika. Będzie praca dla 150 osób. Po raz pierwszy stalownia została wyłączona z ruchu trzy lata temu. Właściciel chciał ją sprzedać.

Do Częstochowy był sprowadzany z Ukrainy, z Alczewska, surowiec do produkcji blachy, bo z wyliczeń właściciela wynikało, że produkcja tony surowca na miejscu wychodzi drożej niż cena tony blachy. Jednak wojna na wschodzie Ukrainy spowodowała, że dostawy były nieregularne. W 2014 roku więc częstochowska stalownia wznowiła produkcje.

Po roku znów została wyłączona z ruchu. W stalowni, po wyłączeniu jej z ruchu, prowadzono prace konserwacyjne, a do tego nie potrzeba wielu ludzi. Pracowała jedna zmiana. Działająca stalownia pracuje w ruchu ciągłym.

Teraz planowane jest uruchomienie stalowni na trzy miesiące. Ale wszystko zależy od sytuacji na wschodzie Ukrainy. To brzmi brutalnie, ale wojna na wschodzie Ukrainy zapewnia miejscw pracy wstalowni ISD Huty Częstochowa. Tona ukraińskiego wsadu jest tańsza o blisko 300 zł. Walcownia, ostatni działający wydział produkcyjny, wykorzystuje tylko część mocy. Może produkować milion ton blachy rocznie. Teraz z trudem zbliża się do 400 tys. ton. Po upadku przemysłu stoczniowego w Polsce, który był głównym odbiorcą produkcji z częstochowskiej huty, trudno znaleźć kontrahenta.

W ISD Hucie Częstochowa pracuje 1000 osób. W październiku ubiegłego roku skończył się pakiet socjalny, który dawał załodze dziesięcioletnie gwarancje zatrudnienia i niezmienności stanowiska pracy.

ISD Huta Częstochowa prowadziła fazę restrukturyzacji zatrudnienia. Chodzi o to by system zatrudnienia był bardziej elastyczny, dawał nam możliwość reagowania, dostosowywania wysokości zatrudnienia do sytuacji rynkowej w danym okresie.

Chodzi m.in. o to, że w okresie, kiedy nie byłoby pracy dla pracownika, otrzymywałby on niższe niż normalnie wynagrodzenie, pod warunkiem, że pozostawałby w gotowości do pracy.

To byłby system bezpieczniejszy dla pracownika. Gdyby pracownik nie był zainteresowany takim rozwiązaniem, miałby np. zagwarantowane odszkodowanie. Poszukuje się też rozwiązań, które umożliwiłyby przejmowanie hutników przez firmy kooperujące z hutą.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto