Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki 2022 pow. częstochowskiego w Mstowie. Podziękowanie za plony - ZDJĘCIA

js
arc starostwo powiatowe w częstochowie
Tegoroczne dożynki powiatu częstochowskiego odbyły się na stadionie w Mstowie. Były oczywiście wieńce dożynkowe przygotowane przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.

Uroczystości rozpoczęła msza święta. Po nabożeństwie Starostę Częstochowski Krzysztofa Smela i Wójt Gminy Mstów Tomasz Gęsiarz przywitali uczestników dożynek. Starostowie dożynek Ewelina Kaleta z Brzyszowa i Czesław Makowski z Małus Wielkich przekazali samorządowcom chleb dożynkowy.

- Rolnicy zawsze stali w pierwszym rzędzie prawych i najbardziej pracowitych obywateli naszego państwa. Dziękuję Wam, polscy rolnicy, za chleb, którym dzielimy się hojnie z naszymi rodzinami. Życzę wszystkim rolnikom, aby Waszej ciężkiej pracy towarzyszyła satysfakcja i radość, a codzienność tworzyła warunki do godnego życia oraz rozwoju - mówił Starosta Częstochowski Krzysztof Smela.

Dla świata, Europy i Polski nastały bardzo trudne czasy. Niemal każda polska rodzina doświadczyła skutków pandemii. Wzrosły ceny za gaz, energię i paliwo. Stale rosną ceny żywności. Rosyjska napaść na Ukrainę potęguje niepokój i niesie wiele niewyobrażalnych wcześniej zagrożeń.

- Dzisiaj największym wyzwaniem dla Polski jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, energetycznego, ekonomicznego i militarnego – zaznaczył starosta.

Powiat, nie ma bezpośredniego wpływu na rolnictwo, ale może tworzyć dla jego rozwoju sprzyjające warunki. Władze Powiatu Częstochowskiego podejmują wiele działań służących jego równomiernemu rozwojowi poprzez budowę sieci drogowej, realizację licznych inwestycji, ochronę środowiska, łagodzenie skutków bezrobocia, poprawę struktury obszarowej gospodarstw rolnych, klasyfikację i scalenia gruntów oraz tworzenie i prowadzenie bazy danych geodezyjnych stanowiącej podstawę do obrotu ziemią. Powiat wspiera pomoc społeczną, oświatę, kulturę, sport i rekreację, a także organizacje pozarządowe i instytucje pracujące na rzecz wsi i rolnictwa. Wiele z tych przedsięwzięć powiat realizuje w porozumieniu z samorządami gmin, co przynosi bardzo dobre efekty. W ostatnich miesiącach czołówki gazet wypełniają doniesienia o niespotykanych brakach wody w Europie Zachodniej. Ten problem dotknął także Polskę. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa stwierdził, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia 2022 roku niedobór wody występował już w całym kraju. Susza rolnicza występowała na terenie wszystkich województw kraju i we wszystkich monitorowanych uprawach. Znacząco wpłynęło to na obniżenie plonów.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, w 2021 r. ze środków Budżetu Powiatu Częstochowskiego zrealizowano inwestycję dostawy i montażu trzech automatycznych stacji monitoringu suszy rolniczej według specyfikacji Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, w następujących lokalizacjach: Borowno - gmina Mykanów, Przymiłowice - gmina Olsztyn, Biała Wielka - gmina Lelów – zaznaczył starosta Smela.

- System ma za zadanie wskazać obszary, na których potencjalnie wystąpiły straty spowodowane warunkami suszy dla upraw uwzględnionych w ustawie o dopłatach do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w Polsce – dodał starosta.

Jeśli Dożynki, to koniecznie wieńce, które przygotowały i zaprezentowały:

KGW z Blachowni

KGW „Dąbrowianki” (Dąbrowa Zielona)

Zespół Dożynkowy z Gminy Kamienicy Polskiej

KGW „Czepurzanki” (Janów)

KJGW ze Zdrowej (Kłomnice)

Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Wsi Radoszewnica (Koniecpol)

Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Konopiska

KGW „Widzowianki” (Gmina Kruszyna)

Koło Gospodyń Wiejskich „Podlesianki” (Gmina Lelów)

Koło Gospodyń Wiejskich Mstowianki

KGW „Grabowianki” (Gmina Mykanów)

KGW z Zawodzia (Gmina Poczesna)

KGW z Wiercicy (Gmina Przyrów)

Zespół Kościelanki z Kościelca (Gmina Rędziny)

Koło Gospodyń Wiejskich Starczanki

Gminny Zespół KGW z Olsztyna

Wieńce były przepiękne i z pewnością wymagały ogromu pracy i talentu od swoich twórczyń.

W najstarszym konkursie dożynkowym „Przodujący producent rolny” wzięli udział przedstawiciele wszystkich gmin z terenu powiatu. Nagrody na scenie odebrali:

1. Andrzej Wypchlak z Blachowni

2. Monika i Konrad Mysłek z Ulesia, gmina Dąbrowa Zielona

3. Ewa i Adam Ucieklak z Ponika, gmina Janów

4. Joanna Kubara z Kamienicy Polskiej

5. Grzegorz Ciupa z Konar, gmina Kłomnice

6. Czesław Olak z Oblasów, gmina Koniecpol

7. Piotr Polak z Rększowic, gmina Konopiska

8. Tomasz Bogacz z Widzowa, gmina Kruszyna

9. Michał Napora z Turzyna, gmina Lelów

10. Czesław Makowski z Małus Wielkich, gmina Mstów

11. Bartosz Gonera z Borowna Kolonii, gmina Mykanów

12. Kamila Ulrich ze Zrębic, gmina Olsztyn

13. Tadeusz Wójcik z Wrzosowej, gmina Poczesna

14. Kacper Michalik z Przyrowa

15. Michał Rozenberg z Marianki Rędzińskiej, gmina Rędziny

16. Barbara i Wojciech Zych z Klepaczki, gmina Starcza

Podsumowano także Powiatowy Konkurs „EKOLOGICZNA ZAGRODA 2022”. Konkurs ma szeroki zakres, gdyż obejmuje wszystkie domostwa na terenach wiejskich naszego powiatu, nie tylko zagrody, w których odbywa się towarowa produkcja rolnicza. Ważna jest nie tylko estetyka zagród, ocenie podlegały również takie kwestie jak: gospodarowanie odpadami, w tym usuwanie azbestu, gospodarowanie wodą, ograniczanie niskiej emisji, termomodernizacja budynków, wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, utrzymywanie przydomowych warzywników, jagodników, pasiek, sadów i innych form wytwarzania żywności na samozaopatrzenie własnej rodziny, szczególnie metodami rolnictwa ekologicznego. Kryteria oceny zagród w konkursie „Ekologiczna Zagroda” ukierunkowane są na propagowanie proekologicznych praktyk zawartych w „Kodeksie dobrej praktyki rolniczej” - (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Środowiska – Warszawa, 2002 r.). Kodeks ten jest zbiorem przyjaznych środowisku praktyk, których stosowanie zapewnia zrównoważony rozwój w sferze produkcji rolniczej. Najważniejszym celem KDPR jest podniesienie poziomu podstawowej wiedzy o ochronie wody - głównego zasobu środowiska oraz gleby, powietrza i krajobrazu.

Przestrzeganie tych zasad obowiązuje aktualnie wszystkich rolników otrzymujących dopłaty bezpośrednie pod groźbą sankcji za ich nieprzestrzeganie. Zarząd Powiatu Częstochowskiego patronuje inicjatywie Konkursu „Ekologiczna Zagroda 2022”, tym samym wspierając wdrażanie prawidłowych zachowań na terenie naszego powiatu. Etap gminny konkursu przeprowadzono w części gmin. Pozostałe zgłosiły do konkursu po 1 zagrodzie. Każda zgłoszona zagroda została poddana ocenie w czasie wizytacji zagród przez komisję konkursową. Nie przyznano pierwszej nagrody, przyznano za to trzy równorzędne II nagrody, trzy III nagrody oraz pięć wyróżnień. Dzięki przyznaniu dofinansowania puli nagród ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakupiono atrakcyjne nagrody. Etap gminny również został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W konkursie „Ekologiczna Zagroda 2022” nagrodzono następujące zagrody:

ZA UDZIAŁ:

1. Małgorzata Brodek z Wiercicy, gmina Przyrów

2. Adam Palarz ze Mstowa

3. Justyna Kowalczyk z Rędzin

4. Tamara Zielińska z Kamienicy Polskiej

5. Robert Mika z Blachowni

WYRÓŻNIENIA:

1. Tomasz Wypych z Nowej Wsi, gmina Poczesna

2. Elżbieta i Stanisław Trąbscy ze Zrębic, gmina Olsztyn

3. Justyna Tuora z Bystrzanowic, gmina Janów

4. Liliana Kucharska i Bogumiła Matusiak z Bab, gmina Kruszyna

5. Agnieszka Politańska z Karczewic, gmina Kłomnice

III MIEJSCA:

1. Ewelina Konik z Rudnik Kolonii, gmina Koniecpol

2. Dariusz Owczarek z Wąsosza, gmina Konopiska

3. Jolanta, Sebastian Marta i Filip Jastrząbek z Raczkowic, gmina Dąbrowa Zielona

II MIEJSCA:

1. Elżbieta i Grzegorz Mucha z Łochyni, gmina Mykanów

2. Elżbieta i Janusz Trenda ze Ślęzan, gmina Lelów

3. Barbara i Wojciech Zych z Klepaczki, gmina Starcza

Po części oficjalnej były występy artystyczne w wykonaniu lokalnych zespołów. W trakcie uroczystości popis gry na akordeonie dali Marcelina i Miłosz Caban. W finałowym koncercie dla publiczności zaprezentowała się Kapela „Góralska Hora” i Kapela „Złoczewianie”. W trakcie wydarzenia można było skorzystać z szerokiej oferty gastronomicznej, a także odwiedzić stoiska reprezentujące wszystkie 16 gmin naszego powiatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto