Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Parkomaty. Zobacz gdzie będą dodatkowe

Janusz Strzelczyk
janusz strzelczyk
Parkomaty. Zobacz gdzie będą dodatkowe. Miejski Zarząd Dróg i Transportu oszacował, że w 2013 roku wpływy z opłat parkingowych wyniosą ok. 2 mln zł, czyli aż o 500 tysięcy złotych więcej niż rok temu i szybko postanowił, żejeszcze w tym roku na częstochowskich ulicach przybędzie 15 parkomatów. Na razie jest ich w mieście 100.

Parkomaty. Zobacz gdzie będą dodatkowe. Nowe urządzenia zostaną zainstalowane w w I alei Najświętszej Maryi Panny (przy donicach w linii słupków: przy posesji nr 6, przy granicy z nr 8, między numerami 10 i 12, przy nr 7 i 11: apteka), na ulicy Mirowskiej - narożnik przy nr 7, na ul. Focha - odcinek między ulicami Śląską i Nowowiejskiego, w al. Wolności - odcinek między ulicami Waszyngtona i Kopernika, na ul. Orzechowskiego - parking przed wejściem do budynku dworca PKS, na ul. Jasnogórskiej, przy posesji nr 38, na ul. Dąbrowskiego, między kamienicami nr 42 i 44, na ul. Tuwima, na parkingu, na ul. Szymanowskiego - odcinek między ulicami Stryjeńskiej i Pułaskiego, oraz na skwerach Sokołów i Druha Łęckiego.

Parkomaty. Zobacz gdzie będą dodatkowe

- Staramy się zagęszczać sieć parkomatów - przyznaje Stanisław Sosnowski, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu.
Kierowcy rozwiązanie z parkomatami bardzo sobie cenią, dlatego z radością przyjmują informacje o postawieniu nowych urządzeń. - Już na dobre zapomnieliśmy o problemach z kupnem karty parkingowej w kiosku - mówi Jerzy Nowak z Częstochowy.
Parkomaty stoją w odległości mniej więcej 100 metrów od siebie. 100 parkomatów kosztowało prawie 1,8 mln zł.
Przetarg na montaż parkomatów wygrała firma Hectronic z siedzibą w Częstochowie, która jako jedyna przystąpiła do przetargu. Dwa urządzenia tej firmy były testowane w III al. Najświętszej Maryi Panny i nadal tam stoją.

Parkomaty są tanie w użytkowaniu, ponieważ są zasilane energią słoneczną, więc nie trzeba doprowadzać do nich instalacji elektrycznej

Po przeprogramowaniu urządzeń nie trzeba już wystukiwać na klawiaturze numeru rejestracyjnego samochodu. - Wprowadziliśmy tę zmianę na życzenie, głównie starszych kierowców - mówi Stanisław Sosnowski, zastępca dyrektora MZDiT.
Wprowadzono jeszcze jedno udogodnienie, którego nie było w pierwotnej wersji oprogramowania parkomatów. Urządzenie wyda bilet parkowania już nawet o piątej rano, ale opłata i tak zacznie obowiązywać od dziesiątej, to znaczy od godziny obowiązywania płatnej strefy parkowania. Jest to ważne szczególnie w okolicach dworca kolejowego. Wiele osób zostawia tam auta wcześnie rano, przed podróżą pociągiem.

Parkomaty. Zobacz gdzie będą dodatkowe. Bez zmian pozostaje system opłat. Urządzenie nie wydaje reszty. Trzeba mieć odliczoną gotówkę w monetach. Zmiana na system z wydawaniem reszty byłaby bardzo droga. Nie sprawdził się za to w Częstochowie system opłat parkingowych za pomocą sms-ów. Niewielu kierowców korzysta z tej metody.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto