Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jasnogórska ikona aresztowana, śledzona

janusz strzelczyk
janusz strzelczyk
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który w ubiegłą niedzielę zaatakował mężczyzna z Dolnego Śląska, był też aresztowany.

Obraz Czarnej Madonny, która w kopii jasnogórskiej ikony nawiedzała diecezje w Tysiąclecie Chrztu Polski
aresztowała milicja w czerwcu 1966 r.

W przewożeniu obrazu uczestniczył prymas Stefan Wyszyński. Za Fromborkiem milicja zatrzymała kolumnę samochodów, która towarzyszyła samochodowi-kaplicy, w której był obraz. Ikonę zabrano i przewieziono do katedry warszawskiej, a miał trafić do Nowego Dworu i parafii na Żoliborzu, a następnie do Sandomierza.
Kiedy duchowni próbowali zawieźć ikonę z Warszawy na kolejne miejsce milenijnej peregrynacji obraz został ponownie aresztowany.

Tym razem we wrześniu 1966 r. pod Będzinem milicja zatrzymała samochód przewożący obraz i przywiozła go pod eskortą na Jasną Górę. Klasztor był pilnowany przez milicję przez całą dobę, aby obraz nie opuścił sanktuarium. Paulinów władze szantażowały, grożąc, że jeśli obraz opuści Częstochowę, to zakonowi zostaną odebrane domy zakonne w Częstochowie i na Skałce w Krakowie. Dopiero po zmianie władz w grudniu 1970 r. zdjęto posterunki przy klasztorze, ale utrzymano zakaz wywozu i obwożenia obrazu. Dopiero w czerwcu 1972 roku ks. Józef Wójcik, wikariusz w Radomsku, za wiedzą i zgodą prymasa oraz paulinów wywiózł ikonę, która peregrynowała po diecezji sandomierskiej.

Ikona Matki Boskiej Częstochowskiej wg legendy została namalowana przez św. Łukasza Ewangelistę na desce ze stołu Świętej Rodziny. Jest to ikona w typie hodegetrii, co oznacza wskazywanie drogi. Toteż jasnogórska Maryja jest w drodze.
Od sierpnia tego roku kopia obrazu wędruje od oceanu do oceanu. Od Władywostoku do Fatimy, w intencji obrony życia. Zaczęło się od spotkania ruchów obrony życia, liderów ruchów pro-life z 24 krajów, którzy spotkali się w Częstochowie w styczniu br. Utworzyli oni wówczas Międzynarodowy Komitet Peregrynacji Ikony Częstochowskiej i zadeklarowali, że przeprowadzą peregrynację w swoich krajach.

We wrześniu patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl przekazał cerkwi Zmartwychwstania Chrystusa w Katyniu kopię obrazu matki Boskiej Częstochowskiej, otrzymaną od polskich biskupów katolickich podczas sierpniowej wizyty w Polsce.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto