18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Takiej kolei już nie ma [ZDJĘCIA]

janusz strzelczyk
Na Stradomiu zatrzymał się czas. Kolejowy. Tutaj pociągi się nie spieszą, nie spóźniają. W muzeum kolejnictwa możemy zobaczyć kolej z czasów jej świetności, rozkwitu. Z czasów parowozów i pierwszych pociągów elektrycznych. Możemy zobaczyć kasę biletową z kartonowymi biletami.

Muzeum Historii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej , mieszczące się na dworcu na Stradomiu to miejce niezwykłe.
Utworzyło je Towarzystwo Przyjaciół Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Wszystkie eksponaty, które tam zgromadzono pochodzą z prywatnych zbiorów TPKWW lub też od darczyńców.

Można wejść do kasy biletowej i zobaczyć, jak działa telegraf i wiele innych rzeczy, które znajdowały się niegdyś w kasie biletowej PKP.

Są stare mundury kolejarzy, odznaczenia, legitymacje, naftowe lampy sygnalizacyjne, kasy biletowe, dokumenty i mapy historyczne, poręcz z salonki, którą podróżował Piłsudski i wiele innych ciekawych przedmiotów kolejowych.

Pod opieką muzeum znajdują się również dwa zabytkowe parowozy - parowóz TKt48-151 (stojący na dworcu Częstochowa Główna), oraz parowóz Ol49-20 (stojący w okolicach lokomotywowni).
- Muzeum można zwiedzać we wtorki, czwartki, soboty godzinach 10- 14. Wstęp jest wolny - mówi Fryderyk Kątny, prezes Towarzystwa Przyjaciół Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w Częstochowie.

Większość eksponatów można dotknąć i sprawdzić ich działanie. Niemal wszystkie urządzenia techniczne prezentowane w ekspozycji są w pełni sprawne. Wszystkie eksponaty można sfotografować.
Inicjatorem utworzenia muzeum był nieżyjący już Zdzisław Urbański.

Od października 2006 Muzeum Historii Kolei Warszwasko-Wiedeńskiej znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.
Osoby, które dbają o muzeum, emerytowani kolejarze nie zarabiają na tym ani grosza, poświęcając muzeum swój prywatny czas. Wszystkie eksponaty, które możemy tam ujrzeć, pochodzą z prywatnych zbiorów TPKWW lub też od darczyńców.

Miejsce, w którym znajduje się muzeum, również jest szczególne - mieści się w historycznym budynku dworca Częstochowa Stradom.
W 1903 roku , gdy uruchomiono linię kolejową Częstochowa-Herby, w pobliżu ul. Kościelnej (obecnie Loretańskiej) wybudowano dworzec Stradom (jego budynek nie zachował się). W 1911, gdy linię tę przedłużono do Kielc, przeniesiono dworzec w dzisiejsze miejsce. Dzisiaj tę historie opowiadają muzealne eksponaty.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto