Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni PiS w Częstochowie apelują o przywrócenie ulgi w opłacie za śmieci dla posiadaczy Kart Dużej Rodziny

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Samo posiadanie Karty Dużej Rodziny nie upoważnia w Częstochowie do niższych opłat za śmieci. Warunkiem jest bowiem zamieszkiwanie danej nieruchomości przez rodzinę wielodzietną. - Karta Dużej Rodziny jest przyznawana dożywotnio. Każdy jej posiadacz powinien być objęty ulgą upoważniającą do niższej opłaty za śmieci - twierdzą częstochowscy radni PiS. - Sprawdzimy, czy miasto bezprawnie pozbawiło rodziny wielodzietne przysługującej im ulgi. Z takim pytaniem zwrócimy się do Wojewody Śląskiego - zapowiadają.

W Częstochowie Karta Dużej Rodziny nie upoważnia do niższych opłat za śmieci

Karta Dużej Rodziny obowiązuje w całym kraju. Przysługuje ona rodzinom, w których jest więcej niż trójka dzieci. Dzięki niej można skorzystać ze zniżek na przejazdy kolejowe, z ulgi opłaty za paszport oraz z wielu innych zniżek, które oferują różne instytucje państwowe oraz firmy prywatne.

W Częstochowie do niedawna uprawniała ona do 50% zwolnienia w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Centrum Usług Komunalnych poinformowało jednak, że z ulgi obecnie można skorzystać wyłącznie, gdy daną nieruchomość zamieszkuje rodzina wielodzietna. Samo posiadanie Karty Dużej Rodziny przez poszczególnych członków tej rodziny do tego nie uprawnia.

Zwolnienie obecnie nie obejmuje mieszkańców w sytuacji, gdy na przykład daną nieruchomość zamieszkują tylko dwie osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. Niektórzy tę decyzję przyjęli z oburzeniem.

- To, że dzieci uczą się poza Częstochowa, nie oznacza, że nie są na naszym utrzymaniu. Nie dość, że trzeba im dawać pieniądze na życie w innym mieście, to na dodatek muszę płacić więcej za śmieci - denerwowali się.

Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie twierdzi, że dla skorzystania z 50% zwolnienia w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi istotne jest zamieszkiwanie na nieruchomości przez rodzinę wielodzietną, o której mowa w Ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny, (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1744 z późn.zm.).

- Wszystko jest zgodne z prawem. W Katowicach zapadł wyrok mówiący, że z ulgi można korzystać tylko wtedy, gdy nieruchomość jest zamieszkiwana przez rodzinę wielodzietną. My również konsultowaliśmy to z prawnikami. Poza tym nasza uchwała była u wojewody, który również nie zakwestionował jej zapisów - tłumaczył jakiś czas temu Łukasz Kot z Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie.

Radni PiS z Częstochowy napisali do Rzecznika Praw Obywatelskich

Decyzja dotycząca zniesienia ulg wywołała również oburzenie wśród radnych PiS.

- W 2018 roku przyjęliśmy - na wniosek klubu radnych PiS - uchwałę upoważniającą rodziny wielodzietne do ulgi w opłacie za gospodarowanie odpadami - mówi Piotr Wrona, radny PiS. - Następna uchwała w tej sprawie była w 2021 roku. Jednak na początku 2023 roku Centrum Usług Komunalnych wysłało mieszkańcom wezwania do złożenia wyjaśnień, bądź uzupełnienia deklaracji. Żadnej uchwały, która zmieniałaby limit, ulgę lub warunki przyznawania tego upustu nie było - tłumaczy.

Radni PiS zwrócili się o wyjaśnienia również do Rzecznika Prawa Obywatelskich oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

- Mieliśmy wiele próśb, aby podjąć działania mające na celu przywrócenie tych ulg. Ulga w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi to forma wsparcia dla mieszkańców. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich, każdy, kto ma Kartę Dużej Rodziny, jest członkiem rodziny wielodzietnej, a co za tym idzie, w przypadku wprowadzenia uchwały radą gminy zwolnień dla rodzin wielodzietnych jest objęty tym zwolnieniem. Co to oznacza? Każdy, kto to uprawnienie w postaci Karty Dużej Rodziny otrzymał, otrzymał je dożywotnio - tłumaczy Monika Pohorecka, radna PiS. - Oznacza to, że bez względu na to, gdzie zamieszkuje, powinien i nadal ma uprawnienia do korzystania z tych ulg. To jest też jednoznaczne stanowisko Ministerstwa Klimatu i Środowiska - znajduje się w nim tożsama treść. Skoro u nas taka uchwała została lokalnie wprowadzona, to na mocy zatwierdzonych przepisów, wszelkie ulgi powinny wciąż obowiązywać - dodała.

Radni PiS zaapelowały, aby uprawnienia upoważniające do ulgi w opłacie za gospodarowanie odpadami powróciły do rodzin wielodzietnych.

- Zwrócimy się do organu nadzoru, jakim jest wojewoda, aby tę sprawę wyjaśnił. Powinien rozstrzygnąć, czy urząd może interpretować przepisy w sposób niekorzystny dla mieszkańców i czy w ten sposób nie łamie prawa - mówił Paweł Ruszka, radni PiS. - Chcemy, żeby prezydent respektował prawo, w taki sposób, jak interpretują to Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a także Rzecznik Praw Obywatelskich, czyli z korzyścią dla naszych mieszkańców. Po to jest samorząd miasta - dodał.

Czekamy na stanowisko Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie w tej sprawie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto