18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ojcowie paulini żołnierze w mundurach (fot)

janusz strzelczyk
Przeorzy klasztoru jasnogórskiego byli nazywani komendantami twierdzy. Dzisiaj ojcowie paulini są kapelanami nie tylko w polskiej, ale i amerykańskiej armii.

Jasna Góra to nie tylko sanktuarium, ale też historyczna twierdza. Decyzja o ufortyfikowaniu klasztoru zapadła w 1620 roku.

Przeorzy klasztoru byli nazywani komendantami twierdzy. I dziś na Jasnej Górze dałoby się sformować mały oddział żołnierzy z ojców, którzy mają za sobą żołnierską przeszłość jak o. Jerzy Czekaj, czy o. Józef Tyniecki, albo są w czynnej służbie jak o. Kamil Szustak, dyrektor Radia Jasna Góra i kapelan V Pułku Wojsk Chemicznych w Tarnowskich Górach.
Najwyższy stopniem jest o. dr Jan Golonka. Jest pełnym pułkownikiem w stanie spoczynku. Był kapelanem w Tarnowskich Górach.

- Zostałem poproszony o pełnienie funkcji kapelana przez biskupa polowego Leszka Sławoja Głódzia - wspomina o. pułkownik dr Jan Golonka. - I od razu zostałem kapitanem. Jeździłem na poligony. O. Jan Golonka jest doktorem sztuki, wybitnym znawcą sztuki i historii kościelnej, kustoszem zbiorów jasnogórskich, kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Jego posługa kapelana, kontynuowana przez o. Kamila wpisuje się w historyczny kontekst twierdzy jasnogórskiej.
Z badań o. Jana Golonki wynika, że od drugiej połowy XVII wieku wyjątkowo często w źródłach można natrafić na kapelanów paulińskich. Obok bernardynów i dominikanów paulini byli jednym z zakonów, spośród których rekrutowało się najwięcej kapelanów wojskowych.

Nie tylko paulini z Jasnej Góry byli, czy są kapelanami. Ojciec Atanazy Olejniczak, od 1937 roku przebywający na studiach filozoficznych w Rzymie, pod koniec drugiej wojny światowej został oddelegowany przez oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzymie do polskiego szpitala w Bari, w charakterze kapelana, w stopniu kapitana.
Współcześnie paulini kapelani służyli lub służą w armii USA.

O. Joachim Dembicki, urodzony w Lubawie, od 1970 r. posługujący w polonijnym sanktuarium maryjnym w Doylestown, zwanym amerykańską Częstochową od 1974 roku etatowo pełnił służbę kapelana w armii USA.
Brał udział w operacji "Pustynna Burza" jako asystent głównego kapelana dywizji, za co został odznaczony Brązowym Medalem Gwiazdy. Jest na emeryturze, pułkownikiem w stanie spoczynku. Na wystawie w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze można zobaczyć jego mundur.

Inny paulin o. Wilk jest kapelanem w armii amerykańskiej i przebywa z żołnierzami na terenie bazy w Niemczech.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto