Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Bądźmy silne i bezpieczne” , kolejna akcja ZGM TBS w Częstochowie i częstochowskiej policji

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Od kilku lat częstochowski ZGM TBS prowadzi akcje, które mają zapobiegać oszukiwaniu seniorów, przemocy w rodzinach, przemocy wobec kobiet. ZGM TBS współpracuje w tych akcjach z Komendą Miejską Policji, z Urzędem Miasta w Częstochowie i jego wydziałami.

Działania te przynoszą konkretne efekty. W Częstochowie znacząco spadła oszust na tzw.wnuczka. Ale nadal jest wiele do zrobienia.

Według policyjnych statystyk tylko w 2019 roku blisko 17,5 tysiąca kobiet padło ofiarą znęcania się, rok później niewiele mniej - 17 226. W 2019 roku w Częstochowie doszło do blisko 50 gwałtów na kobietach, w 2020 – 40. Gwałtów na kobietach - w skali kraju - odnotowuje się rocznie ponad 1000 ( w 2019 – 1365, w 2020 – 1004 ). Niestety 2021 rok nie okazał się pod tym względem lepszy. Dużo złego wyrządziła w społeczeństwie długotrwała izolacja wprowadzona w wyniku pandemii COVID-19. W sposób znaczący zwiększyło się zagrożenie dla ofiar przemocy domowej. Badania wykonane w Częstochowie potwierdziły nie tylko to zjawisko, ale także znikomą wiedzę w zakresie reagowania lokatorek i lokatorów na przemoc.

Dzisiaj, 8 marca, w Dniu Kobiet, na placu Biegańskiego, w samo południe została zainagurowana akcja „Bezpieczna kobieta.
Dzięki współpracy powstała edukacyjna broszura „Bezpieczna kobieta,” przygotowana we współpracy z Urzędem Miasta Częstochowy, Komendą Miejską Policji w Częstochowie, Miejskim Szpitalem Zespolonym oraz Stowarzyszeniem „Częstochowskie Amazonki”. Miejskim Szpitalem Zespolonym oraz Stowarzyszeniem „Częstochowskie Amazonki

W inauguracji wzięli udział m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, senator RP, Polska Partia Socjalistyczna Wojciech Konieczny, komendant Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Kiedrzyn, prezes ZGM TBS Paweł Konieczny, Elżbieta Markowska – prezes Stowarzyszenia „Częstochowskie Amazonki”.
.

W tym spotkaniu wzięła też udział liczna grupa częstochowianek.

- Niestety, nikt nie uczy pań tzw. bezpiecznych zachowań, a jeśli nawet – wiedza w tym zakresie jest niepełna i przypadkowa. Często kobiety edukują się same - najczęściej śledząc media, czytając poradniki dla kobiet. Rzadko która pani trafia na warsztaty samoobrony czy bierze udział w innych specjalistycznych szkoleniach – mówi Paweł Konieczny - prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie.

W ramach akcji „Bezpieczna kobieta” memami Marty Frej w formie banerów ozdobiono też autobusy MPK, które przez cały marzec będą jeździły po Częstochowie i zwracały uwagę pasażerów MPK oraz przechodniów. Dodatkowo w lokalnych stacjach radiowych można usłyszeć spot towarzyszący kampanii. Autorzy nie zapomnieli w nim o aktualnej dramatycznej sytuacji na Ukrainie, kierując swój apel do częstochowianek z prośbą o wsparcie Ukrainek przybywających do Polski: „Wspierajcie ukraińskie kobiety w czasie trudnej walki o wolność”.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto