Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanonicy regularni w niedzielę świętują jubileusz swojego powrotu do klasztoru w Mstowie [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek
W niedzielę w Mstowie kanonicy regularni wraz z Przełożonym Generalnym Kanoników Regularnych Laterańskich Księdzem Opatem Giuseppe Cipollonim Kanonicy Regularni Laterańscy we Mstowie świętować będą 25. rocznicę powrotu Kanoników do Klasztoru w Mstowie. Msza święta, dziękczynna z tej okazji przewodnictwem Księdza Opata zostanie odprawiona w niedzielę 28 czerwca o godz. 11.00.

Parafia we Mstowie istniała już pod koniec XII wieku. W 1212 r., odbył się tu synod biskupów polskich. Jej historia związana była z zakonem Kanoników Regularnych Laterańskich, którzy osiedlili się w Mstowie w 1220 r. Po kasacie klasztoru przez zaborcę (17.04.1819 r.) parafią administrowało duchowieństwo diecezjalne. Dopiero 19 marca 1990 r. arcybiskup Stanisław Nowak powierzył ją znów dawnym duszpasterzom zakonnym.

Pierwszy kościół w Mstowie miał zbudować Piotr Dunin. Pod koniec XII w. w miejscu pierwotnego, drewnianego kościoła zakonnicy zaczęli wznosić nowy murowany. W I poł. XV stulecia kościół i złączony z nim klasztor zostały znacznie rozbudowane. W 1441 r., na synodzie w Łęczycy, prymas Wincenty Kot nadał temu kościołowi tytuł kolegiaty i dedykował go NMP Wniebowziętej i św. Augustynowi. W 1556 r. kościół ten zniszczył pożar, a odbudowę dokończył w 1636 r. prepozyt Andrzej Strzembosz. W 1655 r. świątynię (i zabudowania klasztorne) zajmowali Szwedzi dewastując i grabiąc, a dzieła zniszczenia dokończył pożar (1702 r.) \

Obecną świątynię parafialną budowano w latach 1718-1742. Konsekrował ją 15 sietpnia 1748 r. biskup Franciszek Kobielski. Po pożarze w 1776 r. odnawiał ją prepozyt i zarazem biskup Ignacy Kozierowski. Kolejne zniszczenia spowodowały podczas pierwszej wojny światowej wojska niemieckie i rosyjskie. Świątynię podnosił z ruin i restaurował ks. Michał Maniewski w latach 1925-1932.

Na terenie parafii (do 1879 r.) istniał jeszcze zbudowany za rządów prepozyta Adama (1457-1468) kościół pw. św. Stanisława usytuowany po prawej stronie Warty, w którym kanonicy regularni odprawiali nabożeństwa raz w miesiącu. Był on wielokrotnie niszczony przez wylewy rzeki oraz pożary. Ponadto zbudowano tu w 1620 r. kościół pw. św. Wojciecha pełniący obecnie funkcję świątyni cmentarnej.

Konsekrował go 26 kwietnia 1633 r. biskup Mikołaj Oborski. W nim sprawowano nabożeństwa zaledwie kilka razy w roku. W 1811 r. otwarto przy nim cmentarz grzebalny. W latach 1985-89 we wsi Konin postawiony został, staraniem ks. Stanisława Boreckiego, kościół filialny wraz z zapleczem duszpastersko-administracyjnym. Stał się on centrum życia religijnego nowej wspólnoty, po utworzeniu w tej miejscowości siedziby parafii. Obecnie w świątyniach parafii mstowskiej prowadzone są bieżące prace konserwacyjne.

Na terenie parafii, na Przeprośnej Górce znajduje się sanktuarium ze stacjami drogi Krzyżowej i Drogi Różańcowej ustanowione 23 września 2006 r. przez arcybiskupa Stanisława Nowaka. Jest ono pod opieką duszpasterską Apostołów Jezusa Ukrzyżowanego w Polsce prowadzących od 1989 r.

Dzieło „w służbie Bożego miłosierdzia”. Po pięciu latach istnienia członkowie Dzieła rozpoczęli budowę świątyni Ośmiu Błogosławieństw pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. W 1994 r. arcybiskup S. Nowak poświęcił kamień węgielny, przywieziony z Góry Ośmiu Błogosławieństw w Ziemi Świętej. Tenże arcybiskup uroczyście poświęcił wybudowany kościół.

Kościół w Mstowie był zwycięzcą konkursu Dziennika Zachodniego na najpiękniejszy kościół w Częstochowie i w powiecie częstochowskim. Natomiast sam klasztor w ubiegłym roku zyskał niezwykle efektowną iluminację, dzięki realizowanemu przez gminę Mstów, programowi Wrota Mstowa.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto