Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mstów z lotu ptaka. Ta piękna miejscowość z bogatą historią jest idealnym miejsce na weekendowy wypad. Zobaczcie wyjątkowe ZDJĘCIA

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Ta piękna miejscowość z bogatą historią jest idealnym miejsce na weekendowy wypad
Ta piękna miejscowość z bogatą historią jest idealnym miejsce na weekendowy wypad Marek Tęcza
Mstów to jedna z najpiękniejszych miejscowości na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Zobaczcie wyjątkowe zdjęcia tej miejscowości z lotu ptaka. Na zdjęciach udostępnionych nam przez Markę Tęczę widać malowniczą Wartę i Skałę Miłości.

Mstów to miejscowość z bardzo bogatą historią

Mstów to miejscowość położona nad Wartą, która niegdyś posiadała status miasta. Mieszkańcy okolic przyjeżdżają tu, by podziwiać wapienne skały i płynącą wzdłuż nich rzekę. To także miejsce corocznych spotkań pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę.

Pierwsza historyczna pisana wzmianka o Mstowie pochodzi z 1193 roku. Miejscowość została wówczas wymieniona (w formie Mstou) w bulli papieża Celestyna III jako własność kanoników regularnych laterańskich na Piasku we Wrocławiu. Istnieją jednak przesłanki, że miejscowość istniała już wcześniej – Jan Długosz zamieścił wzmiankę o Mstowie opisując życie Piotra Własta, zmarłego przed tą datą.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z LOTU PTAKA

Prawdopodobnie na początku XIII wieku założono w Mstowie klasztor. W 1212 w miejscowości odbył się synod z udziałem Henryka Kietlicza, arcybiskupa gnieźnieńskiego, oraz biskupów krakowskiego, wrocławskiego, lubuskiego i poznańskiego. W 1220 roku w łacińskim dokumencie biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża wydanym w Krakowie miejscowość wymieniona jest w formie Mstovia oraz Msthow.

W połowie XIII wieku miejscowość miała już wczesnomiejski charakter, funkcjonowały tu już targ, komora celna, karczmy, młyn i folusz. Rozwojowi miejscowości sprzyjało położenie na szlaku handlowym z Krakowa do Wielkopolski. 10 czerwca 1279 roku, lub w roku 1278, Bolesław Wstydliwy zezwolił na utworzenie w Mstowie miasta na prawie średzkim. Lokacja Mstowa nastąpiła na gruntach dawnej osady, którą jedynie uregulowano przestrzennie. Do XIV wieku Mstów był stolicą opola, potem stolica została przeniesiona do Olsztyna[8]. Miasto zachowało obowiązek udzielania stacji.

Mstów przez lata był większy od Częstochowy

Do XVI wieku Mstów był największym miastem w regionie, przewyższającym znaczeniem Częstochowę. Miejscowość kilkukrotnie odwiedzali władcy Polski: Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Zygmunt August.

Od około XVI wieku znaczenie miasta zaczęło słabnąć. Przyczyniło się do tego m.in. przesunięcie szlaku handlowego tak, aby przebiegał przez Częstochowę. Miasto zostało w dużym stopniu zniszczone w 1655 roku, w trakcie potopu szwedzkiego. Wymordowano wówczas prawie połowę ludności i spalono zabudowania.

Podczas powstania styczniowego mieszkańcy Mstowa brali udział w walkach przeciwko Rosjanom, służąc między innymi w oddziale kapitana Zygmunta Chmieleńskiego. W roku 1870 Mstów utracił prawa miejskie, miało to być dotkliwą karą za męstwo, jakie wykazał Powstańczy Oddział Strzelców, utworzony przez mieszkańców Mstowa.

Próba odzyskania praw miejskich okazała się nieudana

W 1933 r. Mstów liczył 284 domy mieszkalne i 2129 mieszkańców. Posiadali oni ogółem 328 ha ziemi, która niemal w całości była ziemią orną. W roku 1930 czynne były we Mstowie 3 kaflarnie, które zatrudniały ogółem 60 robotników. Większość mieszkańców osady szukała jednak pracy w Częstochowie.

Od 1952 roku Mstów jest siedzibą gminy. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa częstochowskiego.

W 1993 roku Mstów obchodził 800-lecie istnienia. Z tej okazji Rada Gminy podjęła starania o przywrócenie praw miejskich. Wniosek został niestety, odrzucony (źródło: mstow.pl, wikipedia).

Mstów z lotu ptaka

Zobaczcie zdjęć Mstowa z lotu ptaka. Znajdziecie na nich m.in. Skałę Miłości, Zalew Tasarki i przełom Warty.

Zdjęcia prezentujemy dzięki uprzejmości Marka Tęczy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto