Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Cmentarz na Rocha przed Wszystkimi Świętymi. To tu spoczywa Piotr Machalica

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. Cmentarz na Rocha przed Wszystkimi Świętymi. To tu spoczywa Piotr Machalica
Częstochowa. Cmentarz na Rocha przed Wszystkimi Świętymi. To tu spoczywa Piotr Machalica Piotr Ciastek
Zespół cmentarzy św. Rocha należy do najcenniejszych i najlepiej zachowanych tego typu kompleksów w skali regionu. Jest zarazem najstarszą ocalałą nekropolią Częstochowy, na której spoczywa wiele znaczących i zasłużonych osobistości związanych z historią miasta. To tutaj znajduje się grób dyrektora artystycznego częstochowskiego teatru i popularnego aktora Piotra Machalicy.

Przygotowania do święta zmarłych 1 listopada trwają także na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie. Obiekt to nie tylko miejsce ostatniego spoczynku częstochowian, ale i kompleks o wielkiej wartości historycznej. Jak zauważa Agnieszka Olczyk z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Katowicach nekropolia posiada czytelny i nieprzekształcony historyczny układ, jak również dobrze zachowane, zabytkowe pochówki, które są cennymi w skali regionu przykładami sztuki sepulkralnej od 2. połowy XIX wieku.

Współcześnie nadal wykonywane są tu pochówki, ale jedynie w miejscach dotychczasowo istniejących grobowców.

Na cmentarzu świętego Rocha pochowani są m.in. Marek Czerny, Stanisława Gall-Kron, Feliks Gross-Korczyński, Bronisław Idzikowski, Marian Kaznowski, Ignacy Kozielewski, Stefan Kwoczała, Zbigniew Michałowski, Jan Pietrzykowski, Stefan Policiński, Halina Poświatowska i Adolf Poświatowski, Hanna Przewłocka, Antoni Zimniak, czy Piotr Machalica.

Piotr Machalica urodził się w 1955 roku w Pszczynie. Zagrał w kilkudziesięciu filmach i serialach. Znany był także z ról teatralnych. W 1981 ukończył warszawską PWST. Na ekranie zadebiutował w 1979. Ostatnio grał w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Ponadto był uznanym wykonawcą piosenki aktorskiej. Został nagrodzony m.in. na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 1986. Śpiewał głównie piosenki Okudżawy i Brassensa. Od 1 lipca 2006 do 2018 był dyrektorem artystycznym Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie. Aktor zmarł 14 grudnia w szpitalu MSWiA w Warszawie po walce z zakażeniem COVID-19. Wkrótce miną trzy lata od jego śmierci.

Historia cmentarza na Rocha

Cmentarz św. Rocha został założony w 1641 r. z inicjatywy ówczesnego prowincjała OO. Paulinów, Andrzeja Gołdonowskiego, przypuszczalnie w celu grzebania ofiar epidemii i pielgrzymów zmarłych w drodze na Jasną Górę. Wraz z założeniem cmentarza, z inicjatywy ojca Gołdonowskiego wzniesiono w latach 1641-1642 pierwotną, murowaną kaplicę św. Rocha, zniszczoną w 1653 r. w trakcie oblężenia Jasnej Góry przez Szwedów. Na jej miejscu wzniesiono obecny, początkowo jednowieżowy kościół, konsekrowany w 1680 r. Niewielki pierwotnie cmentarz powiększono po raz pierwszy w 1737 r., a w 1767 r. otoczono murem, odbudowanym następnie w 1795 r. po zniszczeniach w trakcie walk związanych z walkami konfederatów barskich. W latach 1783-1785 zrealizowano przebudowę kościoła św. Rocha, w ramach której m.in. wzniesiono nową, dwuwieżową fasadę oraz dostawiono kostnicę, a wnętrza przykryto sklepieniami kolebkowymi. W 1. połowie XIX w. do elewacji frontowej kościoła dobudowano obecną kruchtę. W 1862 r. od północnego zachodu założono niewielki cmentarz ewangelicko-augsburski. W 1898 r. część istniejącego już cmentarza ewangelickiego oraz katolickiego wydzielono na prawosławny cmentarz wojskowy, zlikwidowany następnie w 1919 r. W 1925 r. przy kościele św. Rocha utworzono parafię. Po 1969 r. teren cmentarza powiększano dwukrotnie w kierunku zachodnim.

Zespół cmentarzy św. Rocha znajduje się w zachodniej części miasta, u zbiegu ulicy św. Rocha i św. Jadwigi, na obszarze dawnej wsi Częstochówka, przy dawnym trakcie z Jasnej Góry do Kłobucka. Nekropolia, rozlokowana na nieregularnym planie, składa się z trzech odrębnych cmentarzy, tj. największego, rzymsko-katolickiego, ponadto niewielkiego, usytuowanego od strony ul. św. Rocha ewangelickiego oraz cmentarza wojennego od strony ul. św. Jadwigi. Chroniona, historyczna część cmentarza rzymsko-katolickiego składa się z siatki 90 nieregularnych, zróżnicowanych pod względem kształtu i wielkości kwater, z grobami rozlokowanymi w układzie rzędowym. Wejście na cmentarz dostępne jest poprzez dwie bramy, w tym wsch. metalową, ujętą prostym, kamiennym portalem, od strony ulicy św. Jadwigi oraz zach., metalową, od strony ulicy św. Rocha. Najstarsze zachowane nagrobki, usytuowane w najstarszych, rozlokowanych w rejonie kościoła św. Rocha kwaterach, pochodzą z połowy XIX w. oraz 2. połowy XIX w. Poszczególne aleje cmentarne obsadzone są starodrzewem z przewagą tui, dębów, klonów i lip. W północno-wschodniej części cmentarza usytuowany jest kamienny, XVII-w. kościół św. Rocha i Sebastiana.

Z kolei rozlokowany w północnej części zespołu cmentarz ewangelicki charakteryzuje się rozplanowaniem podporządkowanym siatce alei, odpowiadającej kształtowi cmentarza, wzdłuż których rozmieszczone zostały w układzie rzędowym nagrobki. Dominującym elementem cmentarza jest usytuowana w części północnej, murowana, parterowa, kryta dachem dwuspadowym, neoromańska kaplica grobowa rodziny Franke. Na wyodrębnionym w południowo-wschodniej części cmentarza rzymsko-katolickiego nekropolii wojennej znajdują się mogiły zbiorowe żołnierzy, tj. m.in. uczestników III Powstania Śląskiego, kwatera wojenna 13 mogił zbiorowych żołnierzy niemieckich, austriackich i rosyjskich poległych w latach 1914-1918, a ponadto ponadto groby uczestników Powstania Styczniowego. (źródła historyczne: zabytek.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto