Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest program wsparcia dla rodziny

js, bpum
Od lipca 2016 roku w Częstochowie realizowany będzie projekt „Wsparcie rodziny – Jasne, że tak”. Pomocą objęte zostaną głównie rodziny zastępcze oraz dzieci, które znalazły się w sytuacji kryzysowej.

Projekt zakłada utworzenie Poradni dla Rodziny oraz Punktu Interwencji Kryzysowej dla Dzieci, a także wzmocnienie działań pomocowych, rozwijanie asystentury rodzinnej oraz instytucji rodzin wspierających. Projekt ma na celu jak najefektywniej wspierać rodziny w wypełnianiu ich funkcji opiekuńczo-wychowawczych.

- Działanie to jest odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby częstochowian, również tych najmłodszych, dla których powstanie punkt wsparcia jakiego dotąd w Częstochowie nie było. To także kontynuacja polityki społecznej miasta, która opiera się na zacieśnianiu współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy UM Częstochowy.

W ramach wsparcia i rozwoju asystentury rodzinnej organizowane będą szkolenia i warsztaty. W Poradni dla Rodziny będzie można skorzystać z usług psychologa dziecięcego, terapeuty, psychoterapeuty, psychiatry, rehabilitanta, seksuologa dziecięcego, mediatora oraz dietetyka.

Całodobowa placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci pozwoli z kolei na ujawnienie sytuacji kryzysowych i przełamywanie stereotypów w odniesieniu do sytuacji przemocy. Da również możliwość przezwyciężania lęków przed oceną środowiska i obawą przed wkroczeniem służb społecznych w życie rodziny. Dzięki temu będzie można dotrzeć z pomocą do dzieci i ich bliskich dotkniętych przemocą, zaniedbaniem, sytuacją kryzysową, pozostawionych bez opieki dorosłego, narażonych na niebezpieczeństwo, potrzebujących krótkoterminowej pomocy i wsparcia do czasu rozwiązania sytuacji kryzysowej lub będących w chronicznym kryzysie.

Oferta skierowana jest do osób bezpośrednio korzystających z usług Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie, Częstochowskiego Centrum Wsparcia Rodziny, w tym szczególnie rodzin zastępczych, kandydatów na rodziny zastępcze, prowadzących rodzinne domy dziecka, a także rodzin biologicznych (objętych wsparciem asystenta rodziny) przejawiających różnego typu dysfunkcje (np. patologie społeczne, zaburzenie struktury z powodu rozpadu małżeństwa, braku wiedzy i kwalifikacji do wychowania dzieci). W Poradni dla Rodziny wsparcie otrzyma min. 150 osób, w tym 50 dorosłych.

Z usług Punktu Interwencji Kryzysowej dla dzieci skorzystają osoby niepełnoletnie doświadczające przemocy w rodzinie (fizycznej, psychicznej, seksualnej), zaniedbane, w sytuacji kryzysowej, pozostawione bez opieki, narażone na niebezpieczeństwo, potrzebujące krótkoterminowej pomocy i wsparcia do czasu rozwiązania sytuacji kryzysowej oraz niepełnoletni w chronicznym kryzysie (min. 35 dzieci).

Budżet projektu wynosi ponad 2,5 mln. zł, z czego 93 proc. stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. Będzie on realizowany do stycznia 2018 roku.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto