Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Nauki w Zespole Szkół Technicznych w Częstochowie ZDJĘCIA

js
Dzisiaj Zespół Technicznych w Częstochowie zorganizował po raz kolejny, Festiwal Nauki, połączony z dniem otwartym szkoły.

Była to bardzo ciekawa impreza. Można było nie tylko zobaczyć interesujące prace uczniów, ale także zjeść smaczne potrawy przygotowane przez uczniów, a także powspinać się na ściankę wspinaczkową.Były też militaria, które prezentował Korpus Kadetów.
Liczną grupę uczestniczących w tym wydarzeniu stanowili gimnazjaliści z Częstochowy i powiatu częstochowskiego, którzy planują kontynuację nauki w Zespole Szkół Technicznych. Młodzież mogła zwiedzić budynek, dowiedzieć się jakie zajęcia dodatkowe oferuje szkoła, i w jaki sposób wykorzystuje zainteresowania uczniów. W związku z tym wydarzeniem zostały przygotowane stanowiska prezentujące poszczególne kierunki kształcenia zarówno w technikum, jak i w szkole branżowej.

W festiwalu wzięli udział zaproszeni goście: przedstawiciele władz miasta, instytucji miejskich, dyrektorzy i nauczyciele gimnazjów z Częstochowy i powiatu oraz przedstawiciele firm współpracujących ze szkołą.

W ubiegłym roku przed budynkiem szkoły uczniowie zagospodarowali ogród szkolny w postaci oczka wodnego, miejsc rekreacji i wypoczynku, do przygotowania których użyto elementów małej architektury. W tym roku głównym punktem festiwalu było otwarcie przepięknego Ogrodu Dydaktycznego, który powstał na szkolnym patio. Jest on wynikiem pracy głównie architektów krajobrazu. To miejsce, które wyraźnie pokazuje, jak piękny, ważny i przydatny jest to zawód. Dzięki niemu każdy z obecnych, jak i przyszłych architektów krajobrazu, będzie mógł poznawać nowe rośliny w ogrodach tematycznych i w szklarni, zgłębiać tajniki ich pielęgnacji oraz doskonalić swoje umiejętności związane z ich uprawą. Szkolny ogród będzie również przestrzenią, w której wszyscy członkowie szkolnej społeczności mogli zachwycać się pięknem przyrody, ale także odpocząć i naładować akumulatory energią potrzebną do wytężonej pracy podczas zajęć lekcyjnych.

Podczas uroczystości otwarcia festiwalu zostały wręczone nagrody laureatom dwóch konkursów zorganizowanych przez szkołę: „Postaw na OZE” i „M2 dla owada. Zaprośmy owady do miast”.

Młodzież kształcąca się na kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej przygotowała pokaz fotowoltaiczny, zaprezentowała kufer solarny, wiatraki i biomasę. W ramach projektu „Żyjmy w EKOMIEŚCIE – postawmy na energię odnawialną” odbyły się warsztaty fotowoltaiczne „Słaba bateria – podłącz słońce” oraz debata „Energetyka jądrowa – za i przeciw”.

W ramach prezentacji zawodów budowlanych odbyły się pokazy murowania, warsztaty z zakresu kolorystyki elewacji oraz warsztaty modelarskie. Na młodzież czekały narzędziowe budowlane niespodzianki, rozpoznawanie materiałów budowlanych, obiektów architektury i rozwiązywanie rebusów z hasłami związanymi z budownictwem.

Instalatorzy zaprezentowali materiały sieciowe, makietę węzła sanitarnego, zestaw wodomierzowy i narzędzia montażowe.

Na stanowisku odlewniczym, odbył się pokaz, który polegał na wykonaniu form z masy formierskiej, wytapianiu stopu cynku w piecu indukcyjnym i odlewaniu z niego medali, również z logo szkoły. Na stoisku prezentowane były również inne odlewy wykonane z żeliwa, mosiądzu i aluminium.

Architekci krajobrazu zaprezentowali prace projektowe, plastyczne i malarskie uczniów, stoiska z zielenią i ekologiczne elementy wyposażenia ogrodu. Gimnazjaliści mogli wziąć udział w wielu przygotowanych dla nich – pod okiem nauczycieli architektury krajobrazu - warsztatach: plastycznych, rysunkowych, malowania na szkle i florystycznych. Przed szkołą odbył się pokaz cięcia roślin i sprzętu ogrodniczego.

Wystawa przygotowana przez nauczycieli i uczniów szkoły, zatytułowana „Polska w Europie” zaprezentowała efekty zrealizowanych w szkole zawodowych projektów unijnych.

Zespół Szkół Technicznych dba nie tylko o rozwój kompetencji zawodowych obecnych i przyszłych uczniów, ale także o ich sprawność fizyczną. W związku z tym w ramach dnia otwartego odbyły się również zawody sportowe „Lepiej grać niż brać”. Uczestnicy mogli również zjechać po linie ( tzw. tyrolki) oraz spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej. Dodatkowymi atrakcjami były zawody strzeleckie, pokazy broni wojskowej, park linowy oraz pokaz tańca breakdance.

Po chwilach pełnych emocji i wrażeń pozostała jeszcze degustacja dań pysznej polowej garkuchni.

Dzień otwarty w Zespole Szkół Technicznych pozwolił zaprezentować nasze osiągnięcia, ale także pokazać umiejętności i możliwości praktyczne jej uczniów. Festiwal Techniki okazał się świetną okazją do integracji młodzieży gimnazjalnej, która bardzo licznie w tym dniu odwiedziła naszą szkołę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto