Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: klasy o profilu siatkarskim w częstochowskich szkołach. Wyrosną następcy mistrzów?

Adrian Heluszka
Częstochowa: klasy o profilu siatkarskim w częstochowskich szkołach. Wyrosną następcy mistrzów? Klub Sportowy AZS Częstochowa coraz bardziej stawia na rozwój siatkarskich talentów. Począwszy od przyszłego roku szkolnego w częstochowskich szkołach mają powstać klasy o profilu siatkarskim, które rozpoczną wyszukiwanie młodego narybku.

Częstochowa: klasy o profilu siatkarskim w częstochowskich szkołach. Wyrosną następcy mistrzów?

Od roku szkolnego 2015/2016 w co najmniej dwóch szkołach podstawowych w Częstochowie najmłodsi adepci będą mogli zgłębiać tajniki siatkówki pod okiem profesjonalnych trenerów. -Piłka siatkowa jest w Częstochowie niezwykle popularna i od lat miasto słynie, jako jedna ze stolic polskiej siatkówki. Chcemy czynić kolejne inwestycje, które będą służyć siatkówce. Jedną z nich jest nowy projekt edukacyjno-sportowy. Od roku 2015/2016 chcemy stworzyć w szkołach podstawowych klasy o profilu siatkarskim. Chcemy utworzyć dwie, lub trzy klasy, wszystko w zależności od zainteresowania. Dzieci będą miały przede wszystkim więcej godzin wf-u i profesjonalną opiekę trenerską. Później będą mogły kontynuować naukę w gimnazjum nr 17 i liceum im. Cypriana Kamila Norwida – mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Siatkarskie klasy, to efekt współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Kultury Fizycznej „Częstochowska Siatkówka” i Urzędem Miasta Częstochowy. W ten sposób częstochowski klub zamierza wyławiać najzdolniejszych uczniów, którzy w domyślę, za kilka lat mają zasilać szeregi drużyn występujących w Młodej Lidze i PlusLidze. Według planów pierwsi adepci z częstochowskich szkół mają znaleźć się w składzie Akademików w 2020 roku. To nieprzypadkowa data i wiąże się z projektem „AZS 2020”.

Stowarzyszenie „Częstochowska siatkówka” działa bardzo prężnie i widoczne są już pierwsze rezultaty jego działania. Stowarzyszenie nawiązało w tym roku współpracę z ościennymi gminami Mykanów i Olsztyn, a we wrześniu zgłosiło swoje drużyny do rozgrywek Śląskiego Związku Piłki Siatkowej i Amatorskiej Ligi Siatkówki, gdzie spisują się bardzo dobrze. Młodzi zawodnicy grający pod szyldem AZS 2020 w kategorii „młodzik” wygrali swoją grupę bez straty seta, a drugi częstochowski zespół wywalczył awans z drugiego miejsca w swej grupie. W kategorii „kadet” drużyna LKPS Borowno AZS 2020 lideruje z kolei w swojej grupie.

A działaczom nie brakuje pomysłów i już 1 grudnia w Hali Sportowej Częstochowa odbędzie się siatkarski turniej mikołajkowy z udziałem szkół podstawowych, a w okresie zimowo-wiosennym rozpoczną się pierwsze testy sportowe dla wszystkich chętnych do uczęszczania do klas siatkarskich. Przedstawiciele stowarzyszenia myślą długofalowo i w ich planach są też szkolenia nie tylko dla dzieci, ale i nauczycieli ze szkół podstawowych, czy programy szkoleniowe skierowane do przyszłych scoutów i statystyków. W przyszłym roku na Dzień Dziecka siatkówka być może zagości również ma Placu Biegańskiego, gdzie planowana jest organizacja festiwalu siatkówki. Wszystko jednak uzależnione jest od warunków atmosferycznych.

Sześciu mistrzów świata grało w Częstochowie

Częstochowscy działacze niczym mantrę podkreślają, że właśnie pod Jasną Górą pełnym blaskiem zaczęła błyszczeć kariera aż sześciu naszych reprezentantów, którzy niedawno sięgnęli po medale z najcenniejszego kruszcu w mistrzostwach Świata. W przeszłości z powodzeniem barw AZS-u bronili Krzysztof Ignaczak, Michał Winiarski, Andrzej Wrona, Paweł Zatorski, Piotr Nowakowski oraz Fabian Drzyzga, którzy obecnie stanowią trzon drużyny Stephana Antigi. Włodarze Akademików chcą nawiązać do tych czasów i ponownie szlifować talenty, z których pożytek będzie w przyszłości miała drużyna narodowa.

- Częstochowa od lat słynie z doskonałego szkolenia młodych zawodników. Aż sześciu naszych mistrzów świata uczyło się tutaj siatkówki. Ten projekt, to doskonała informacja młodych adeptów siatkówki, którzy już w takim wieku będą mogli w bardzo profesjonalny sposób uprawiać siatkówkę. Dzięki temu będą mieli większe szanse, by za kilka lat grać w AZS-ie – mówi obecny kapitan drużyny, Michał Bąkiewicz, który również w Częstochowie uczył się siatkarskiego rzemiosła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto