MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Miasto dotuje lokalne szkoły wyższe. Na co pójdą środki?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. Miasto dotuje lokalne szkoły wyższe. Na co pójdą środki?
Częstochowa. Miasto dotuje lokalne szkoły wyższe. Na co pójdą środki? arc UMC
Częstochowa kontynuuje współpracę z lokalnymi szkołami wyższymi, przekazując w tym roku 220 tysięcy złotych na promocję rekrutacji, doposażenie laboratoriów, niezbędny sprzęt i otwarte projekty edukacyjne dla Uniwersytetu Jana Długosza oraz Politechniki Częstochowskiej.

Inwestycje w edukację: Akademicka Częstochowa

Częstochowskie szkoły wyższe korzystają z dotacji w ramach programu "Akademicka Częstochowa". W latach 2015-2023 program ten przekazał publicznym szkołom wyższym w Częstochowie łącznie blisko 1,7 mln złotych.

- Nasze uczelnie są coraz silniejsze i lepiej postrzegane na mapie ośrodków akademickich w kraju – przekonuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk - Dlatego w ramach programu „Akademicka Częstochowa” staramy się też przekonywać młodych ludzi, żeby rozważyli studia w na którejś z częstochowskich uczelni, gdzie jest obecnie wiele kierunków, które jeszcze niedawno były niedostępne w naszym mieście.

W środę 17 kwietnia, Rektor Uniwersytetu Jana Długosza prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska oraz Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol podpisali pierwsze tegoroczne umowy w ramach "Akademickiej", dotyczące promocji rekrutacji na rok akademicki 2024/25 pod hasłem "Studiuj w Częstochowie". W spotkaniu uczestniczyła także Anna Tymoshenko - kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta.

Współpraca biznesu, nauki i samorządu

Prezydent skierował podziękowania dla obu Rektorów za dotychczasową współpracę na linii biznes-nauka–samorząd, podkreślając, że jest ona niezbędna do skutecznego kształcenia młodych ludzi w tych kierunkach, które są potrzebne częstochowskiemu biznesowi i na lokalnym rynku pracy.

W przeszłości miejskie dofinansowanie było przeznaczone na różne zadania, takie jak nowy parking UJD przy ul. Zbierskiego, laboratorium grafiki komputerowej dla adeptów budownictwa czy nowe oprogramowanie dla Wydziału Zarządzania Politechniki. Do dotacji należały także takie projekty jak słynny łazik marsjański, pikniki rodzinne promujące przedmioty ścisłe, czy Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy i Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy.

Przyszłe inwestycje: Co czeka uczelnie w 2024?

W 2024 roku, obie częstochowskie uczelnie publiczne otrzymają od miasta w sumie 220 tysięcy złotych (w zeszłym roku było to 116 tysięcy złotych). 120 tysięcy złotych zostanie przekazane na zadania majątkowe, a 100 tysięcy złotych - na działania promocyjne.

W najbliższym czasie zostaną podpisane kolejne umowy, które dotyczą m.in. uruchomienia Centrum Wideokonferencyjnego Uniwersytetu Jana Długosza, wdrożenia Karty Absolwenta UJD, utworzenia laboratorium komputerowego dla nowego kierunku "Budownictwo z wykorzystaniem Automatyki i Robotyki" w Politechnice Częstochowskiej, zakupu lampy szczelinowej dla potrzeb politechnicznego laboratorium, doposażenia sprzętowego Akademickiego Centrum Kultury, akcji "Edukacja dla każdego", organizacji Dnia Zielonej Logistyki oraz uzupełnienia akademickiej infrastruktury rowerowej w ramach "Rowerowej Politechniki".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto