Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybrano patronów ulicy i ronda znajdujących się na terenie Politechniki Częstochowskiej

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
UM Cz-wa
Mieczysław Hrehorów, jeden z najbardziej znanych i zasłużonych w Częstochowie działaczy w dziedzinie kultury fizycznej, został patronem jednego z rond w mieście. Dzieli ono ulicę Akademicką znajdującą się na terenie Politechniki Częstochowskiej. Swojego patrona zyskała też jedna z tamtejszych ulic. Został nim Alfred Leonard Czarnota.

Wybrano patronów ulicy i ronda znajdujących się na terenie Politechniki Częstochowskiej

O nadaniu patronów obiektom (ulica i rondo) znajdującym się na terenie Politechniki Częstochowskiej zdecydowali radni podczas ostatniej sesji.

Dzięki ich decyzji nazwą ulicy bocznej od ul. Kilińskiego uhonorowano doc. dra Alfreda Leonarda Czarnotę, natomiast rondo dzielące ulicę Akademicką będzie nosiło imię Mieczysława Hrehorowa.

Przed uchwaleniem obie nazwy uzyskały opinie Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy działającego w ramach prac Muzeum Częstochowskiego.

Pierwszy z wymienionych to człowiek aktywny na wielu polach: organizacji szkolnictwa wyższego, oświatowym, naukowym, samorządowym, sportowym, a także literackim, drugi to niedawno zmarły sportowiec, zasłużony jako organizator i popularyzator sportu w Częstochowie.

Alfred Leonard Czarnota i Mieczysław Hrehorów

Alfred Leonard Czarnota (1911–1984), był nauczycielem akademickim, organizatorem szkolnictwa wyższego w Częstochowie, rektorem Szkoły Wyższej, działaczem oświatowym i społecznym, radnym miejskim, szachistą. Należał do inicjatorów utworzenia (w 1949) Szkoły Inżynierskiej (od 1955 Politechnika Częstochowska). Był organizatorem, później kierownikiem Katedry Matematyki, od 1980 dyrektorem Instytutu Matematyki. Przez pewien czas był prorektorem PCz, kierował Wieczorowym Studium Górniczym przy PCz. Był także autorem ponad 120 opracowań z zakresu matematyki i statystyki demograficznej, a także dziejów oświaty w Częstochowie. Odznaczony był m.in.: Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zasłużony Nauczyciel PRL, Medalem KEN. W małżeństwie z Zofią Jędrczak (1922–1995) miał syna Jerzego Lecha, nauczyciela akademickiego, prodziekana Wydz. Zarządzania PCz, rektora Wyższej Szkoły Kupieckiej w Łodzi. Wnukiem Czarnoty jest Sambor, aktor teatralny i filmowy. Zmarł 10 II 1984 w Częstochowie, pochowany został na cmentarzu św. Rocha (w sektorze 64, rząd 1, grób nr 3).

Mieczysław Zbigniew Hrehorów (1924–2022), ur. 11 II 1924 w Złoczewie, w województwie tarnopolskim. Przeżył trzy okupacje: sowiecką od 17 września 1939, niemiecką w latach 1941–1944 i powtórną sowiecką w 1944. Po „repatriacji” z Kresów Wschodnich w 1945 r. i zamieszkaniu w Częstochowie, występował już w Częstochowskim Klubie Sportowym w drużynie siatkówki. Będąc studentem Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej, należał do założycieli Akademickiego Związku Sportowego, był czynnym sportowcem AZS w wielu dyscyplinach. Działał w zarządzie środowiskowym AZS. Pracował w budownictwie, doprowadził do powstania Związkowego Klubu Sportowego „Budowlani” (późniejszego CKS „Budowlani”). Był animatorem zajęć i uczestnikiem imprez rekreacyjno-sportowych dla dzieci, młodzieży, dorosłych i sportu w rodzinie. Był również inicjatorem budowy, a następnie realizatorem szeregu obiektów. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, posiadał liczne odznaczenia sportowe. Będąc już na emeryturze pełnił funkcję prezesa TKKF „Ognisko” i Koła Seniorów AZS, był członkiem zarządu Organizacji Środowiskowej AZS, Częstochowskiego Związku TKKF i Zarządu Wojewódzkiego Śląskiego TKKF w Katowicach, Harcersko-Uczniowskiego Klubu Sportowego „Żubr” przy Hufcu ZHP. Zmarł 21 IX 2022, pochowany został na cmentarzu św. Rocha (w sektorze 32, rząd 14, grób 5).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto