Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory podbijają świat. Zachwycili się nimi Amerykanie. Na Florydzie jest teraz prezentowana wystawa dzieł częstochowskiego artysty.

Amerykanie zakochali się w balansujących rzeżbach Jerzego Jotki(tak artysta jest nazywany za granicą) Kędziory.
Po raz kolejny częstochowski twórca prezentuje swoje dzieła na Florydzie, na West Palm Beach. Wcześniej jego dzieła były prezentowane na wystawie, na jachcie zacumowanym przy nadmorskiej promenadzie centralnej dzielnicy Miami, Downtown. Balansujące rzeźby pokazano na festiwalu sztuki Miami International Artfair.
Rzeźbami balansującymi Jerzego Kędziory zainteresowała się największa na południu Stanów Zjednoczonych instytucja powołana do gromadzenia i prezentacji sztuki, głównie nowoczesnej.
Na nadmorskiej promenadzie w West Palm Beach, które jest miejscem niezwykle prestiżowym i zaliczanym do dóbr historycznych i kulturowych Stanów Zjednoczonych co najmniej do 1 marca prezentowanych będzie 20 rzeźb balansujących Jerzego Kędziory, z różnych okresów jego twórczości. Ponadto inne prace artysty są prezentowane w środku muzeum, gdzie można też obejrzeć multimedialną prezentację dorobku Kędziory.
Ameryka to kolejny kontynent podbijany przez Jerzego Kędziorę. Jest już znany w Europie i w Azji. Jerzy Kędziora i jego rzeźby balansujące, to obok Magadaleny Abakanowicz i jej Abakanów, najbardziej znany i rozpoznawalny w świecie z polskich rzeźbiarzy.
W Dubaju artysta nie tylko miał już wernisaże. Prowadził tam warsztaty dla grupy studentów i wykładowców Dubajskiego Uniwersytetu Amerykańskiego, największej uczelni w tym rejonie świata. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich była plenerowa ekspozycja złożona z 31 kompozycji rzeźbiarskich autorstwa Jerzego Kędziory.
Na stałą, dużą ekspozycję dzieł Kedziory czeka jego rodzinna Częstochowa, gdzie dotychczas jest tylko kilka jego rzeźb balansujących.
Kiedy w parakch podjasnogórskich prezentowana była czasowa wystawa plenerowa artysty przyciągała rzesze widzów. W przyszłym roku wreszcie ma powstać na częstochowskim Starym Rynku Teatr Rzeźb Przestrzennych.
Artysta jest pomysłodawcą i projektantem rzeźb wróżebnych "Polskich postaci legendarnych i prehistorycznych" takich jak: Krak, Częstoch, Sandomir, Wars i Sawa, Piast Kołodziej, Skarbnik Śląski, Dwuwoj, Twardowski. Jego Przechodzący przez rzekę, nad Brdą w Bydgoszczy, jest uznawany za symbol miata. Największy, stały zbiór rzeźb balansujących posiada Fundacja Sztuki przy berlińskich Klinikach Czerwonego Krzyża. Jego balansującymi rzeźbami zachwycili się mieszkańcy i goście księstwa Monako.
Oglądając te niezwykłe rzeźby wiele osób zadaje sobie pytanie jak to się dzieje, że nie spadają. Jerzy Kędziora odpowiada żartobliwie, że jest z Częstochowy i dlatego to się tak zachOwuje, czyli utrzymuje na linie.
Tak naprawdę ekspozycje są poprzedzone liczymi próbami w pracowni artysty, w podczęstochowskiej Poczesnej. Chociaż nie wszystko do końca można przewidzieć. Jeśli to tylko możliwe, rzeźbiarz przeprowadza szczegółowa dokumentację miejsca, gdzie jego dzieła mają być prezentowane. Jedzie przygotować aranżację miejsca przed ekspozycją.Rzeźby wyglądają jakby były wykonane ze spiżu, co jeszcze bardziej potęguje wrażenie łamania praw fizyki. Figury wykonane są z kompozycji żywicznych z pyłkami metali. Pracownia Jerzego Kędziory to trochę pracownia alchemika.Na pomysł tworzenia rzeźb balansujących artysta wpadł podczas jednej z rzeŹbiarskich Nocy Kupały, których jest organizatorem. Przygotowywał się wtedy do cyklu Portret Polaka Czasów TraNsformacji.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto