Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Poznaj tajemnicę balansujących rzeźb Jerzego Kędziory [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Jerzy Jotka (tak jest nazywany za granicą) artysta, którego balansujące rzeźby zachwycają krytyków sztuki i publiczność na całym świecie zdradza tajemnicę swoich prac łamiących prawa fizyki na wystawie w pawilonie wystawowym Muzeum Częstochowskiego, w parku podjasnogórskim.

W pawilonie wystawowym prezentowane są najnowsze prace z cykli „Sportowcy” i „Linoskoczkowie”, a także studia portretowe „figur balansujących” i wizerunki osobowości sztuki, polityki, intelektualistów i ludzi Kościoła. Jedna z prac znajduje się na zewnątrz, w Parku Staszica. Całość dopełniają fotografie i filmy będące zapisami działań Jerzego Kędziory. Wystawa jest też swoistą zapowiedzią prezentacji „Teatrum rzeźb” artysty na rewitalizowanym właśnie częstochowskim Starym Rynku.

Kuratorka wystawy Katarzyna Sucharkiewicz zachęca: "Nowa ekspozycja prac Jerzego Kędziory w Muzeum Częstochowskim ogniskuje ścieżki narracyjne i znaczeniowe wokół zagadnienia warsztatu artysty oraz procesu twórczego. (…) pokaże etapy powstawania rzeźby, od obserwacji, analizy i projektu, poprzez modele gipsowe i wieloczłonowe formy, opracowanie strategii balansu, aż po dzieło finalne osadzone na stelażu wystawienniczym. Przedstawi kolejne ogniwa pracy częstochowskiego rzeźbiarza. Twórcy niezmiennie podejmującego nowe wątki, eksperymentującego oraz poszukującego nietradycyjnych struktur i form wyrazu.”

Goście wystawy będą więc w pewnym sensie świadkami skomplikowanego procesu powstawania rzeźby – począwszy od koncepcji po techniczny etap realizacji, w którym ma znaczenie każdy detal. Jak pisze dalej kuratorka: "Każda rzeźba Kędziory ma swoją własną wewnętrzną dynamikę. Artystę interesuje rytm ciał i równowaga, uchwycona w ruchu i poprzez ruch. Sportowcy, akrobaci, linoskoczkowie… To kompozycje o dużej ekspresji rzeźbiarskiej. Czasami sylwetki wydają się być zastygłe, monumentalne, niewzruszenie spokojne, innym razem wyraziste i żywe. Postacie są zatrzymane w niewygodnych pozach. Łapią równowagę. Te oryginalne w pomyśle i wykonaniu rzeźby – z charakterystycznymi układami ciał, ich przechyleniem, wygięciem i balansem – cechują się specyficzną, rozpoznawalną estetyką.

Jerzy Kędziora i jego rzeźby to obok Magdaleny Abakanowicz i jej abakanów i Igora Mitoraja najbardziej znany i rozpoznawalny na świecie polski rzeźbiarz i jego dzieła. W Dunaju artysta nie tylko miał już wernisaże. Prowadził tam warsztaty dla grupy studentów i wykładowców dubajskiego Uniwersytetu Amerykańskiego, największej uczelni w tym rejonie świata. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich była plenerowa ekspozycja złożona z 31 kompozycji rzeźbiarskich autorstwa Kędziory. Rzeźbami częstochowskiego artysty zachwycili się też mieszkańcy i goście księstwa Monako. Rzeźbami zainteresowała się też największa na południu Stanów Zjednoczonych instytucja, powołana do gromadzenia i prezentacji sztuki, głównie nowoczesnej. Na nadmorskiej promenadzie w West Palm Beach, które jest miejscem niezwykle prestiżowym i zaliczanym do dóbr historycznych i kulturowych Stanów Zjednoczonych, prezentowanych było 20 rzeźb balansujących Kędziory z różnych okresów jego twórczości.

Wystawę w pawilonie wystawowym Muzeum Częstochowskiego można oglądać do 6 września.

Częstochowa: Poznaj tajemnicę balansujących rzeźb Jerzego Kę...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto