MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Współpraca programowa Polski 2050 i inicjatywy Bulwary w Częstochowie

OPRAC.:
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Współpraca programowa Polski 2050 i inicjatywy Bulwary w Częstochowie
Współpraca programowa Polski 2050 i inicjatywy Bulwary w Częstochowie arc Polska 2050 i "Bulwary w Częstochowie"
Trwające od kilku tygodni rozmowy między Polską 2050 Szymona Hołowni, a inicjatywą Bulwary w Częstochowie zostały sfinalizowane - poinformowały obie strony porozumienia.

Podczas poniedziałkowego spotkania, w którym udział wzięli: poseł Piotr Strach, Jagoda Wichurska (PL2050), Krzysztof Świerczyński (stowarzyszenie Mieszkańcy Częstochowy) i Dawid Sztajner (Bulwary w Częstochowie) doszło do parafowania porozumienia. Zadowolenia z pozytywnego efektu rozmów nie krył poseł Polski 2050 Piotr Strach.

- Bardzo cieszymy się, że nasza wizja rozwoju Częstochowy jest zbieżna z kolejną ważną częstochowską inicjatywą, a jej efektem jest nawiązana dzisiaj współpraca. Bardzo dokładnie zapoznaliśmy się z koncepcją reprezentowaną przez przedstawicieli Bulwarów w Częstochowie dotyczącą między innymi rewitalizacji terenów zielonych, w tym między innymi obszarów przyrzecznych. Nasze poglądy są zbieżne w wielu tematach - mówił Piotr Strach.

Współpraca ma obejmować zakres rewitalizacji bulwarów rzecznych skupiający się na terenach Starego Miasta oraz szeroko rozumianą dbałość o dziedzictwo historyczno-kulturowe miasta Częstochowy. Nieodłącznym elementem miejskich bulwarów winny być zdaniem członków porozumienia Parki Gabriela Narutowicza i Piastów.

- Wspólnie popieramy potrzebę reformy systemu organizacji miejskiej zieleni i powołanie miejskiego ogrodnika. Konieczna jest również zmiana fatalnie funkcjonującego w mieście od lat systemu koszenia - wylicza Dawid Sztajner z Bulwarów w Częstochowie.

Nawiązanie współpracy między środowiskami podsumował także Krzysztof Świerczyński ze stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy. - W naszym mieście widać dużą potrzebę zmian w różnych obszarach. Dostrzegają to różne organizacje w tym także inicjatywa Bulwary w Częstochowie. Wspólnie zależy nam na tym, aby miasto było bardziej przyjazne dla jego mieszkańców i atrakcyjne dla turystów. Chcemy niepotrzebną wycinkę drzew i wszechobecną "betonozę" zastąpić mądrym zagospodarowaniem miasta w tereny zielone. Wierzę, że razem nam się to uda - mówi Świerczyński.

Czym jest akcja „Bulwary w Częstochowie”?

Inicjatywa „Bulwary w Częstochowie” powstała w 2018 roku i była odpowiedzią na zaproponowane przez władze naszego miasta zagospodarowanie terenu rzeki Warta w rejonie Mirowa.

- Uważamy, że to błąd. Inicjatywa Bulwary w Częstochowie naciska by zielone i naturalne tereny rzeki zostawić w spokoju, natomiast teren rzeki zagospodarować od Alei Wojska Polskiego przy pomniku Jezusa w kierunku Galerii Jurajskiej i południowo-zachodnich części miasta: Stare Miasto, Śródmieście, Ostatni Grosz, Stradom, Stary Raków – to mieszkańcy tych dzielnic mają realnie skorzystać ze zmian. W ten sposób oddamy rzekę częstochowianom w miejscu, gdzie mieszka nas najwięcej i gdzie brakuje terenów zielonych oraz rekreacyjnych. W zanieczyszczonych miastach „zawalonych" betonem i cierpiących na brak dużych, zagospodarowanych terenów zielonych, w których można aktywnie spędzać czas, będąc jednocześnie w mieście - przekonują członkowie inicjatywy „Bulwary w Częstochowie”.

Zdaniem pomysłodawców częstochowskich bulwarów, zwrot w kierunku Warty jest niezbędny, by przywrócić Staremu Miastu i okolicom należyty komfort życia, przy okazji przyczyniając się do rewitalizacji i odczarowania tego bardzo ważnego, choć zaniedbanego obszaru.

- W Częstochowie, a szczególnie w centrum i w południowych dzielnicach, mamy stosunkowo mało parków i zielonych terenów rekreacyjnych. Tymczasem europejski trend jest taki, że miasta coraz częściej stawiają na atrakcyjne, zielone przestrzenie publiczne, które stają się ich wizytówkami. Zagospodarowanie brzegów Warty ma stworzyć nowe miejsca spotkań oraz tak potrzebną alternatywę do spędzania wolnego czasu w samym mieście a nie na peryferiach. Inwestycje tego typu wpływają również na pozytywne postrzeganie miasta przez jego mieszkańców jak i turystów. Rewitalizacja terenów nadrzecznych stwarza też potencjał utworzenia parków linearnych – zielonych korytarzy (zielonych żył i tętnic miasta) spinających kilka dzielnic. Mogłyby posłużyć za komunikacyjną alternatywę dla rowerzystów, rolkarzy i spacerowiczów wobec zdominowanych przez auta oraz hałas głównych arterii komunikacyjnych - kreślą plany inicjatorzy „Bulwarów w Częstochowie”.

Polecamy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto