MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Nowa wystawa o częstochowskim Rakowie. Można ją zobaczyć w plenerze

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Nowa wystawa o częstochowskim Rakowie. Można ją zobaczyć w plenerze
Nowa wystawa o częstochowskim Rakowie. Można ją zobaczyć w plenerze Piotr Ciastek
Przy ul. Łukasińskiego 40 na Rakowie można oglądać plenerową wystawę poświęconą historii RKS Raków. To wspólny pomysł klubu i częstochowskich jednostek oświatowych.

Z inicjatywą stworzenia takiej wystawy wyszło wspólnie kilka podmiotów – Wydział Edukacji Urzędu Miasta, Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych oraz RKS Raków. Samym przygotowaniem ekspozycji zajął się Zespół Szkół Technicznych wraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego, a sfinansowano ją ze środków RKS Raków.

Wystawę zatytułowaną ,,Raków. Jak to się zaczęło…” otwarto w samo południe 18 kwietnia, przy dźwiękach skomponowanego przez Mateusza Pospieszalskiego hejnału Miasta Częstochowy. Melodię zagrał Antoni Sosnowski. W otwarciu wziął udział prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, a także wiceprezes RKS Raków Dawid Krzętowski, naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski oraz ks. Mateusz Olejnik z Parafii św. Józefa Rzemieślnika. Asystował im młodzieżowy reprezentant kraju Max Pawłowski.

Na spotkanie towarzyszące otwarciu wystawy przyszły dzieci i młodzież ze szkół na Rakowie. Wśród gości byli przyjaciele RKS Raków, związani z klubem szkoleniowcy, znawcy dziejów zarówno Częstochowy, jak i dzielnicy i samego klubu – jak Roman Sitkowski, autor książki ,,Raków. Dzieje dzielnicy. Dziedzictwo historyczne i kulturowe na przestrzeni wieków” czy Juliusz Sętowski z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

O genezie i dziejach RKS opowiadał Grzegorz Basiński – historyk z rodziny o sportowych tradycjach, autor wielu publikacji i audycji o historii Częstochowy, dzielnicy Raków oraz klubu. O swoich doświadczeniach sportowych mówili Oskar Kubik i Piotr Nocoń; odpowiadali także na pytania z sali. Na koniec można sobie było pstryknąć selfiaka z piłkarzami oraz zaprezentowanymi na spotkaniu trofeami RKS Raków.

Jak podaje w swej książce Roman Sitkowski, początki późniejszej dzielnicy Częstochowy to las Raków – mowa o nim w dokumencie rewizji starostwa olsztyńskiego z 1631 roku. O pierwszych dziesięciu mieszkańcach tamtego terenu wspomina z kolei dokument z roku 1827. W latach 1896-1902 Bernard Ludwik Hantke wybudował w ówczesnej wsi Raków koło hutę wraz z osiedlem przemysłowym w postaci istniejącego wciąż pałacyku (obecnie Miejski Dom Kultury), domów inżynierskich, majstrowskich i robotniczych. Tak powstała osada przemysłowa, wchodząca wraz z Błesznem w skład gminy Huta Stara. Ważną datą w historii osady była rewolucja 1905-1907, gdy robotnicy Rakowa walcząc m.in. o swoje prawa utworzyli ,,republikę rakowską” – fragment wolnej Polski w zaborze rosyjskim. W 1906 roku w jednym z domów inżynierskich Józef Piłsudski spotkał się z lokalnym kierownictwem Polskiej Partii Socjalistycznej. Tę konspiracyjną wizytę osłaniał młody Janusz Głuchowski – członek Organizacji Bojowej PPS, od 1914 r. w Legionach Polskich, późniejszy generał. Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii Rakowa było powstanie parafii św. Józefa Rzemieślnika oraz – w 1910 roku – Cmentarza Rakowskiego.

Początki rakowskiego sportu sięgają natomiast 1914 roku, gdy powstał Klub Sportowy ,,Jedność”. Później powstały dwa nowe – KS ,,Sparta” i KS ,,Racovia”. W 1927 roku w miejsce tej ostatniej powstał Robotniczy Klub Sportowy ,,Raków” Sekcja OM TUR. Za boisko służył dawny tor wyścigów rowerowych i motocyklowych. Przed wybuchem II wojny ,,Raków” uzyskał awans do najwyższej w mieście klasy A. Okres okupacji niemieckiej to działalność tajnego RKS ,,Raków”. Najlepszy piłkarz klubu, Józef Trauc, w tamtym czasie został postrzelony w kolano, co wyeliminowało go z uprawiania sportu. Zamordowany w obozie koncentracyjnym został przedwojenny prezes klubu Marian Federak. W 1945 roku RKS ,,Raków” wznowił jawną działalność. 22 lipca 1955 roku otwarto nowy stadion, a rok później – istniejący do dziś budynek klubu. W 1957 roku powrócono do historycznej nazwy RKS ,,Raków” Częstochowa. W 1962 roku jego drużyna zdobyła swój pierwszy swój awans do ówczesnej II ligi (obecnie I liga).

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto