Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Willa Hoffmana to już ruina ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Perła częstochowskiej architektury, willa Hoffmana, w dzielnicy Tysiąclecie zamienia się w Perła częstochowskiej architektury, willa Hoffmana, w dzielnicy Tysiąclecia, popada w ruinę. Kto wie, czy nie zostanie wyburzona. Jednej z oficyn już nie ma. Wycięto drzewa, dzikie krzaki. Teren wygląda jak przygotowywany do dużej inwestycji budowlanej. Charakterystyczna bryła z portykiem i kopułką - eklektyczny budynek z XIX i XX w. w ciągu swojej historii zmieniał właścicieli

Charakterystyczna bryła z portykiem i kopułką - eklektyczny budynek z XIX i XX w. w ciągu swojej historii zmieniał właścicieli. Budynek był własnością Antoniego Kosmal-skiego, następnie Bolesława i Pawła Pietrzykowskich.
W 1910 r. kupił willę sławny pomolog (uczony zajmujący się odmianami drzew i krzewów owocowych), prof. Mieczysław Bolesław Hoffman z żoną Anną z Wójcickich.
Na cześć żony nazwał "Anulka" wyselekcjonowaną przez siebie siebie pierwszą, mrozoodporną odmianę brzoskwini.
Nazwisko Hoffmannów wpisało się w historię Częstochowy, bowiem duże tereny na Zawadach (nazwa dzielnicy dziś rzadko używana) zajmowały słynne szkółki Hoffmanna ze znakomitymi odmianami drzew owocowych, np. tu gdzie teraz znajduje się stołówka Politechniki Częstochowskiej. Władysław Ratusiński, artysta plastyk, wspomina, że jego dziadek dziadek Adam właśnie u Hoffmanna kupił młode drzewka: jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie, śliwy, krzewy agrestu, porzeczek, malin. Do dziś owocuje w ogrodzie ogromna jabłoń i grusze.
Niegdyś to miejsce pachniało rożami, bo było to przepiękne rosarium. Dziś zgoła inne zapachy tu dominują. Willa wraz z przyległym ogrodem była w posiadaniu rodziny Hoffmannów jeszcze do niedawna. Na rogu Kilińskiego kwitły róże w rosarium.
Willa, w której oficynie mieścił się też sklep ogrodniczy, została sprzedana wraz z całym przyległym terenem stowarzyszeniu ewangelizacyjnemu zamierzano tu utworzyć ośrodek ewangelizacyjny. Tych planów jednak nie zrealizowano.
Na sprzedanym dewelo-perowi terenie w miejsce rosarium stoi teraz nowy blok z apartamentami, który przytłoczył budynek willi.
Rodzina Hoffmannów, zabiegała o ratowanie willi, w której mogłoby powstać np. muzeum ogrodnictwa, z pamiątkami po Bolesławie Hoffmannie. Próbowała różnych dróg, niestety bezskutecznie.
Zabytek wymaga natychmiastowego zabezpieczenia i pilnej konserwacji, aby Częstochowa nie utraciła kolejnego cennego pod względem historycznym i rchitektonicznym obiektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto