Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieża w Częstochowie, ale nie jasnogórska. Zobacz jaka [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Ulica Piotrkowska w Częstochowie to, m.in. adres Niższego Seminarium Duchownego. Jest też przy tej ulicy wyjątkowy w mieście budynek. Zabytkowa kamienica, z wieżą. Wieżę widać z okien przejeżdżających pociągów. Intryguje, ale podróżny na dworcu, nie znajdzie informacji na reklamach zabytków jak dojść do kamienicy.

TAJEMNICA WILLI HOFFMANA
OSIEDLE ARSYSTOKRACJI ZAMKNIĘTE

Można ją zobaczyć z okien pociągu wjeżdżającego do Częstochowy i z krańców drugiego peronu. Wieża kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej wyłania się zza muru, odgradzającego tory od posesji. Ma intrygujący wygląd. Szkoda, że na dworcu, gdzie są tablice informujące o zabytkach Częstochowy nie ma o tej kamienicy informacji.

- To jedna z najciekawszych kamienic w Częstochowie - mówi nasz przewodnik Wladysaw Ratusiński, artysta plastyk. - Przez specyficzne usytuowanie odgrywa ważną rolę w krajobrazie miasta. Malownicza sylweta z wieżyczką widziana jest przez podróżnych wjeżdżających pociągiem od strony Katowic. Również wychodzący z dworca PKS widzą jej charakterystyczną wieżyczkę. Widać ją także w oddali, w perspektywie ulicy Sobieskiego.

Kamienica zamyka ulicę Piłsudskiego, a podprowadza do niej długi ciąg niszczejącego zabytkowego muru (o którym też opowiemy), zaś pod asfaltem ulicy zachowała się historyczna nawierzchnia z kocich łbów. Mógłby to być piękny zakątek Częstochowy. Gdyby zjednoczyć wysiłki miasta
i prywatnych właścicieli we właściwym kierunku - pielęgnowania tego, co cenne.

Katalog zabytków sztuki Polskiej Akademii Nauk poświęca tej kamienicy sporo uwagi. Budynek przy ul. Piotrkowskiej 29 neogotycki z elementami neorenesansowymi i neobarokowymi, pochodzi z początku XX w. (przed 1914); zaprojektowany został na planie litery L, piętrowy, z mieszkalnym mansardowym poddaszem. Ośmioboczna trzykondygnacyjna wieżyczka, która dodaje budynkowi specyficznego uroku, jest częściowo wtopiona na osi skrzydła bocznego od zachodu, nakryta ostrosłupowym hełmem
z iglicą. W większości zachowana pierwotna stolarka okienna i drzwiowa.
Elewacja frontowa siedmioosiowa, asymetryczna, o rytmicznie grupowanych otworach, z dwoma pozornymi ryzalitami. Środkowy ryzalit z portalem, skrajny z lewej z wykuszem na piętrze. Nad ryzalitami i nad częścią zachodnią elewację wieńczą trzy szczyty kryjące mansardy w poddaszu oraz manswerkowa balustrada pomiędzy nimi.
Obie elewacje wraz z wieżyczką są boniowane. Okna różnych kształtów, mają obramienia z dekoracją neogotycko -neorenesansową. Zamierzamy wrócić do tego obiektu, wejść do wnętrz, zobaczyć, jak teraz wyglądają, porównać z tym, co jest zawarte w Katalogu.

Budynek przy Piotrkowskiej wymaga pilnie prac konserwacyjnych, aby mógł być ozdobą tego fragmentu miasta.
Dotację z budżetu miasta mogą otrzymać podmioty posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu. Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac, chyba że zabytek ma wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych - wówczas dotacja może być udzielona w wysokości do 100 proc. nakładów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto