Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica św. Rocha woła o pomoc (zdjęcia)

janusz strzelczyk
Ulica św. Rocha, jedna z najstarszych w Częstochowie, jeszcze zachowała swoją charakterystyczną zabudowę. Ale coraz więcej tam się zmienia. Znika bruk, zastępowany kostką betonową, ubywa zabytkowych bram. Po przebudowie domów powstają tak jak w innych dzielnicach biurowce i sklepy.

Idziemy jedną z najstarszych ulic Częstochowy, św. Rocha. Jesteśmy w Częstochówce, jak dawniej nazywała się ta część miasta.

Władyslaw Ratusiński, artysta malarz, w wydziale kultury Urzędu Miasta zajmujący się sprawami estetyki miasta zwraca uwagę na stare miasteczkowe domy i nawierzchnię, które są charakterystyczne dla tej ulicy.

- Nikt nie myśli o tym, że to skarb Częstochowy. Tu i ówdzie domy już wyburzono albo przerobiono tak, że trudno je poznać - mówi Władysław Ratusiński. - Jeszcze są bramy i brukowane kocimi łbami wjazdy. Gdyby tak władze miasta potrafiły wymyślić i zrealizować program ratowania podjasnogórskich uliczek, z ich starą zabudową, historyczną nawierzchnią, niepowtarzalnym klimatem. Inaczej wszystko, co cenne zniknie stąd bezpowrotnie.

Ulica świętego Rocha to także historia pielgrzymek na Jasną Górę. To tutaj, w domach nocowali pielgrzymi. A zanim doszli na Jasną Górę modlili się w kościele św. Rocha, na jednym z najstarszych w Polsce cmentarzy św. Rocha. Ulicą i cmentarzem św. Rocha zachwycał się kiedyś Stefan Kisielewski.

- Na cmentarzu św. Rocha spoczywa wielu częstochowian, także tych wybitnych i znanych. Również spośród moich znajomych i rodziny - wspomina Władysław Ratusiński. - Z przekazów rodzinnych pamiętam choćby o Wrońskim, uczestniku powstania styczniowego, który ukrywał się pod przybranym nazwiskiem Ciemięga. Przy ul. św. Rocha i na innych okolicznych uliczkach mieszkali moi najbliżsi koledzy z pierwszych lat szkolnych: Zbyszek Skorupski, Wojtek Michalski z siostrą, Włodek Deska, Tadek Brandt i inni - wszyscy chłopaki z Rocha. Bardzo miło ich wspominam.

Czy ulica św. Rocha przetrwa w swojej charakterystycznej zabudowie ? Przebudowy starych domów zmieniają nie do poznania charakter budynków i zamieniają je w dziwolągi lub stojaki reklamowe.
Na szczęście nie zrealizowano kiedyś głupiego pomysłu wyburzenia całej pierzei ulicy św. Rocha. Ale zabytkowa zabudowa jest stopniowo niszczona.

Jedno co się udało tutaj , to wyprowadzenie ruchu tranzytowego z ulicy św. Rocha.
Przeładowane ciężarówki rozjeżdżały ulicę , a stojące blisko jezdni stare domy pękały od wstrząsów powodowanych przez tiry, co do dzisiaj widać na wielu domach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto