Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tańczący chasydzi przy ognisku w Lelowie [ZDJĘCIA]

janusz strzelczyk
Łukasz Ławrywianiec. js
Wizyty chasydów w Lelowie, z okazji rocznicy śmierci Cadyka Dawida Bidermana Lelowera co roku przynozą coś nowego. W tym roku przypada 199 rocznica cadyka. Chasydzi uczcili rocznicę nie tylko modlitwami na jego grobie, ale także ogniskiem i tańcami.

W Lelowie wizyty chasydów to jest już przemysł turystyczny. Gospodarze domów przyjmują na nocleg gości. Na te dwie, trzy noce, bo tyle potrzebują chasydzi wynajmują im pokoje. Często sami, jak to bywa w miejscowościach turystycznych na ten czas przenoszą się do krewnych, albo do innych pomieszczeń w domu. Cena za dobę to 10 dolarów. Nie wszyscy chcą o tym mówić.

Chasydom pokoje wynajmuje m.in. rodzina Klimków, która pomagała lelowskim Żydom w czasie wojny. Z tą lelowską rodziną nawiązał kontakt Arie Rosbach, jeden z potomków lelowskich Żydów.

Noclegi są załatwiane przez Fundację Chasydów z Leżajska. Podczas szabasu, czyli w sobotę gospodarz przyjmujący chasydów musi się zgodzić na wykonywanie za gości różnych prostych czynności jak np. włączanie i gaszenie światła, czy odkręcanie wody. W szabat pobożny Żyd bowiem, a chasydzi są bardzo konserwatywni nie może nic robić.

Tak jest też z przygotowaniem posiłków. Dlatego wielka uczta jest przygotowywane przez samych chasydów dzień orzed szabatem. Nie ma mowy, aby mogła do kuchni choćby zaglądnąć kobieta. Podczas uroczystości ku czci cadyka nie ma kobiet. Chasydzi nie zabierają kobiet w podróż, pielgrzymkę na grób cadyka. Chociaż tolerują kobiety, które z ciekawością przyszły popatrzeć z daleka jak się modlą. A po modlitwie nawet z kobietami rozmawiają.

Jednak na kolację mogą wejść za ich przyzwoleniem tylko mężczyźni. A jest to piękna uroczystość z tańcami. śpiewem. Chasydzi gromadzą się wokół następcy cadyka Lelowera. Krótka podróż w przeszłość trwa niecałe trzy dni. Część chasydów, których na to stać jedzie jeszcze na grób cadyka do Leżajska, inni wracają do domów w Izraelu, USA, Francji, na Ukrainie.

Cadyk Dawid Biderman, zwany Lelowerem jest jednym z najważniejszych świętych chasydyzmu. Został cadykiem po spotkaniu z wielkim cadykiem Elimechelem z Leżajska. Wg tradycji chasydzkiej miał zdolność uzdrawiania chorych. Sam był chromy, ale podczas tańca odzyskiwał sprawność w nodze.

Chasydzi odwiedzający Lelów modlą się na ohelu, grobie cadyka, wrzucając do metalowej skrzyni przykrywającej grób karteczki z prośbami do cadyka.

Chasydyzm narodził się na wschodnich terenach I Rzeczpospolitej w XVIII wieku . Narodził się w opozycji do tradycyjnego judaizmu. Jednak z czasem stał się jedną z najbardziej konserwatywnych nurtów judaizmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto