Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straży w Konopiskach stuknie 100 lat

Janusz Strzelczyk
Rozmowa z komendantem Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopiskach, Januszem Jończykiem

Jak długa jest historia Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Konopiska ?

Na terenie gminy Konopiska działa w sumie sześć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Dwie jednostki z Konopisk i Rększowic należą do Krajowego Sytemu Ratowniczo - Gaśniczego. Do jednych z najstarszych jednostek na terenie gminy należy straż z Konopisk. Powołana została do życia 98 lat temu. Daje nam to okazję do historycznego podsumowania powstania, rozwoju tej jednostki, jej początków, warunków w jakich powstała. Możemy śmiało mówić o ludziach, którym zawdzięczamy obecny dorobek. To ich zaangażowanie, bezprzykładne poświecenie, praca społeczna i oddanie sprawie doprowadziły w efekcie do powstania i istnienia prężnie działającej, przygotowanej do niesienia pomocy ludziom jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W latach poprzedzających założenie straży w samych Konopiskach i we wsiach sąsiednich miały miejsce liczne pożary, pochłaniające niejednokrotnie dorobek całego życia mieszkańców. Po jednym z takich pożarów zrodziła się myśl zorganizowania Ochotniczej Straży Pożarnej. Z inicjatywą wystąpiły w 1916 roku ówczesne władze gminne, byli to: Józef Sączek - ówczesny wójt gminy i Franciszek Sojski - sekretarz. Już w pierwszej chwili założyciele straży stanęli przed trudnościami natury finansowej. Starania o uzyskanie pomocy na zakup najbardziej niezbędnego sprzętu gaśniczego trwały dłuższy okres czasu. W wyniku tych starań organizatorzy otrzymali ze Straży Pożarnej w Częstochowie pismo z dnia 3 sierpnia 1917 roku, w którym była informacja o możliwości uzyskania zasiłku pieniężnego od Sejmiku Powiatowego.

Czy te starania przyniosły efekt i straż była fianansowana ?

Pismo, o którym mówiłem, jest pierwszym pisanym dokumentem, potwierdzającym działania zmierzające do założenia ochotniczej straży w Konopiskach. Następnym dokumentem zachowanym w aktach jest pismo Naczelnika Powiatu w Częstochowie z dnia 29 października 1917 roku zawiadamiające o przyznaniu subwencji w wysokości 900 marek niemieckich. Wypłacenie tej subwencji uzależnione było od formalnego założenia straży. 18 listopada 1917 roku zwołano kolejne zebranie organizatorskie, na którym mieszkańcy wsi Konopiska podjęli uchwalę o założeniu Ochotniczej Straży Pożarnej i licznie wpisali się na listę członków. Protokół z tego zebrania stanowi dokument stwierdzający założenie straży.

Straż od początku była też ośrodkiem życia kulturalnego ?

Pierwszy statut Ochotniczej Straży Pożarnej w Konopiskach został zatwierdzony w dniu 18 marca 1918 roku przez Naczelnika Cywilnego Zarządu na powiat Częstochowski. Od tego czasu datuje się praca społeczna strażaków skupionych wokół nich sympatyków nad gromadzeniem funduszy. Przy straży powstał zespół amatorski, który w znaczny sposób przyczynił się do rozbudzenia życia kulturalnego w miejscowym środowisku. Poświecenie tych ludzi dla pracy społecznej zasługuje na szczególne podkreślenie, bowiem w prymitywnych warunkach, w stodole dworskiej urządzali imprezy i przedstawienia. Za zasługi w działalności zespołu jego kierownik Stanisław Surma został wyróżniony pochwałą. Wypracowane przez strażaków, członków zespołu amatorskiego fundusze pozwoliły na zakupienie w 1918 roku pompy ręcznej i wozu konnego. Już w roku 1919 zakupiono drobny ręczny sprzęt gaśniczy: węże, dwukołowe beczki drewniane, bosaki i inne drobiazgi.
Janusz Strzelczyk

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto