Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmieci do prokuratury

js
janusz strzelczyk
Śmieci do prokuratury. Takie jest efekt zabierania pojemników na śmieci, przed terminem wygaśnięcia umowy, przez niektóre firmy. Radny Artur Gawroński złożył dziś w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i działaniu na szkodę mieszkańców Częstochowy oraz Częstochowskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

Śmieci do prokuratury. - Zabieranie już w tej chwili pojemników przez niektóre firmy zajmujące się odbieraniem odpadów jest bezprawne - uważa zastępca prezydenta Mirosław Soborak.

W związku z licznymi sygnałami od mieszkańców, a także doniesieniami prasowymi dotyczącymi zabierania przez firmy pojemników na odpady (sytuacja dotyczy zabudowy jednorodzinnej) dziś w Urzędzie Miasta zorganizowano briefing prasowy, w którym wzięli udział zastępca prezydenta miasta Mirosław Soborak, przedstawiciele CzPK sp. z o.o. - z prezesem Robertem Kalinowskim oraz mejski radny Artur Gawroński.

Firmy, które już teraz, na początku czerwca zabierają z posesji pojemniki na śmieci [PODATEK ŚMIECIOWY](http://<br>

<br>
czestochowa.naszemiasto.pl/tag/czestochowa-podatek-smieciowy.html ) działają – zdaniem władz miasta i CzPK - bezprawnie

Umowy z mieszkańcami, które podpisywali przedsiębiorcy, obowiązują do 30 czerwca, i do tego czasu, zgodnie z ich treścią pojemniki powinny być dostępne dla mieszkańców - niezależnie od harmonogramu wywozu nieczystości, który jest tylko załącznikiem do umów.

We wszystkich umowach, które przedstawiają mieszkańcy, jest zapis, że do obowiązków Zleceniobiorcy należy wyposażenie mieszkańców w pojemniki w formie użyczenia, nie pobierając za nie opłaty w trakcie trwania umowy (datą rozwiązania umowy jest tu 30 czerwca 2013 roku) oraz zapewnienie opróżniania pojemników z częstotliwością i w terminach uzgodnionych ze Zleceniodawcą.

Odpady z czerwca powinny być więc, zgodnie z treścią umowy wywiezione przez poszczególne firmy z końcem bieżącego miesiąca, ponieważ jest on jeszcze objęty działaniem umowy. Za wywóz „czerwcowych” odpadów mieszkańcy płacą firmom, rozwiązując umowę ze skutkiem na dzień 30 czerwca, a nie - na początek czerwca.

Jeśli firmy nie wywiążą się ze swoich umów cywilno-prawnych z mieszkańcami, władze miasta mogą - w imieniu częstochowian - wystąpić na drogę sądową z pozwem zbiorowym. - Rozumiemy, że firmy muszą mieć czas na przestawienie pojemników, ale nie możemy zgodzić się na sytuację, w której interes części mieszkańców jest naruszany. Umów należy dotrzymywać – uważa zastępca prezydenta miasta Mirosław Soborak.

Władze miasta mają jednak nadzieję, że sprawę uda się jeszcze załatwić kompromisowo i nie będzie konieczności wchodzenia na drogę sądową.

Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne negocjuje z firmami, natomiast władze miasta zdecydowały, że CzPK kupi odpowiednią ilość worków na odpady, odpowiadających wielkości pojemników używanych przez poszczególnych mieszkańców. Te worki będą mieszkańcom bezpłatnie dostarczane.

- Nowa ustawa i nowa sytuacja jest trudna dla wszystkich – mówi Mirosław Soborak. - Przede wszystkich dla mieszkańców, ale także dla samorządu, CzPK oraz firm, które dotychczas zajmowały się wywozem odpadów. Liczę więc na wzajemne zrozumienie i rozwiązanie problemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto