Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Owce na ratunek Jurze. Redyk pod Ostańcami

Janusz Strzelczyk
Owce na rtaunek Jurze. Redyk pod Ostańcami. Stada owiec znów pasą się na jurajskich wzgórzach Dzięki wypasom jurajski krajobraz odzyskuje dawny wygląd.

Owce na rtaunek Jurze. Redyk pod Ostańcami. ===========05 Body Tekst J bez wcięcia(39080198)============
W ramach Projektu LIFE+ realizowanego przez śląską dyrekcję Parków Krajobrazowych na Jurze pasą się owce. Program jest realizowany w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd, dokładniej na terenie czterech ostoi Natura 2000, Ostoi Olsztyńsko-Mirowskiej, Ostoi Złotopotockiej, Ostoi Kroczyckiej, Ostoi Środkowojurajskiej.
Realizację projektu zaplanowano na 5 lat, od 2012 do 2016 roku. Program kosztujący 7 mln zł jest realizowany w 50 proc. z funduszów Unii Europejskiej, 45 proc. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i w 5 proc. z pieniędzy woj. śląskiego.
- Spore stadko owiec to nie tylko dodatkowa atrakcja turystyczna, ale przede wszystkim jest to najbardziej efektywna i najtańsza metoda zahamowania niekorzystnych zmian przyrodniczych, które z czasem przysłoniłyby całkowicie największe atrakcje okolic Olsztyna - informuje Tomasz Kucharski, wójt Gminy Olsztyn, członek Rady Komitetu Sterującego Life.
Wspólnota Gruntowa Olsztyna - właściciel wzgórza z ruinami zamku, rozpoczęła wypas owiec na zboczach Góry Zamkowej. - Stado zapewnione w ramach projektu będzie liczyło 34 sztuki. My zapewniamy im bezpieczeństwo - informuje Włodzimierz Nabiałek, przewodniczący Wspólnoty Gruntowej Olsztyna.
Pod wypas w okolicach Olsztyna przeznaczono również Góry Towarne w Kusiętach, Górę Lipówki, Biakło, Cegielnię, Ostrą Górkę, Górkę Statkową oraz Skałki Małe i Duże w Olsztynie.
Krajobraz Wyżyny Krakowsko Częstochowskiej jeszcze 30-40 lat temu wyglądał zupełnie inaczej niż teraz. Jura była terenem słynącym z gospodarki pasterskiej, która ukształtowała niepowtarzalny w skali kraju krajobraz.
Jego najbardziej charakterystycznym elementem były wielkie połacie pól uprawnych i pastwisk, kontrastujące z malowniczymi, białymi skałami wapiennymi i ruina zamków. Wieloletni regres rolnictwa, w tym załamanie chowu owiec, spowodował ponowne za-rastanie terenów Jury. Na murawach tzw. kserotermicznych pojawiają się ciepłolubne krzewy (dzika róża, szakłak, kruszyna, dereń, tarnina) oraz liczne podrosty wielu gatunków drzew, szczególnie sosny, buka, topoli osiki, grabu , głogu i leszczyny.
Przysłaniają one malownicze krajobrazy Jury i zaczynają dominować nad pozostałą roślinnością. Dla powstrzymania tych procesów niezbędne jest karczowanie zadrzewień i usuwanie zakrzaczeń, koszenie łąk oraz prowadzenie ograniczonego wypasu. Wyjadanie i przygryzanie runi hamuje przyrost wysokich traw, zapobiega ekspansji chwastów oraz sukcesji drzew i krzewów. Udeptywanie runi przez zwierzęta kopytne wpływa na poprawę warunków wilgotnościowo-powietrznych wierzchnich warstw gleby. Dawniej owce na obszarze Jury hodowano głównie w celu pozyskania wełny i skór na kożuchy i serdaki, prawie nigdy mleka.
Uzyskaną od owiec wełnę gręplowano, a następnie przędziono na kołowrotkach i farbowano. W domowych warsztatach tkackich tkano części stroju ludowego tzw. zapaski, a z pozostałych resztek wytwarzano głównie swetry i skarpety. Po kolorze zapasek można było rozpoznać poszczególne wsie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto