Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mural Świtezianka na bloku ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Mural Świtezianka na bloku Na ścianie bloku przy ulicy Goszczyńskiego w Częstochowie Michał Błach, częstochowski artysta, tworzy ogromny mural. - Planuję ukończyć to graffiti w pierwszej połowie sierpnia - mówi. Graffiti nosi tytuł "Świtezianka", co zostało wyraźnie napisane nad złotowłosą, o mocno czerwonych ustach postacią młodej kobiety. Dlaczego "Świtezianka"?

Mural Świtezianka na bloku

- To jest osiedle Trzech Wieszczów, więc chciałbym każdemu z nich, Mickiewiczowi, Słowackiemu, Krasińskiemu, poświęcić chociaż jeden mural - tłumaczy Michał Błach. - Zacząłem od Mickiewicza.
Ze Słowackiego wybrałby motyw z "Balladyny", a z Krasińskiego pewnie coś z "Irydiona".
Osiedle należy do Śród-miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Pomysł namalowania artystycznych, tematycznych murali na blokach wyszedł od spółdzielni i Michała Błacha. Spółdzielnia załatwiła sponsora, który kupił farby. Jak zapewnia artysta, są bardzo trwałe. Temat murala wybrał zarząd spółdzielni. Błach skłaniał się raczej ku "Dziadom", ale obraz, który by powstał inspirowany tym dziełem na murze bloku, mógłby nie przypaść do gustu tak zwanej szerokiej publiczności. Maluje sam, farbami w sprayu. Koledzy pomagali mu tylko przy tworzeniu podkładu. Aby sprawdzić, jak się prezentuje graffiti, twórca co pewien czas schodzi z rusztowania, aby przypatrzeć się muralowi.
Michał Błach tworzył murale na blokach Spółdzielni Nasza Praca w Częstochowie. Ponadto jest autorem graffiti w podwórzu Teatru im. Mickiewicza, gdzie namalował portrety częstochowskich aktorów, oraz na ścianach zewnętrznych sali gimnastycznej w Kłomni-cach, na ścianach Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych i Galerii Jurajskiej, na podwórku przy ul. Dąbrowskiego i na komórkach przy ul. Sobieskiego w Częstochowie.
Częstochowianie czekają na inny ogromny mural, który powstanie na podstawie projektu znanego malarza Tomasza Sętowskiego.
To będzie Wieża Babel na skrzyżowaniu alei Najświętszej Maryi Panny z ulicą Dąbrowskiego. W samej alei NMP można oglądać Cyklopa, autorstwa Jacka Sztuki.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto