Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lewe zaświadczenia dla kierowców

js
Lewe zaświadczenia dla kierowców Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie, akt oskarżenia przeciwko trzem pracownikom ośrodka szkoleniowego w Częstochowie, dotyczący wystawiania poświadczających nieprawdę świadectw kwalifikacji zawodowej.

Lewe zaświadczenia dla kierowców

- W śledztwie ustalono, że proceder, w którym uczestniczyli dyrektor firmy szkoleniowej, kierownik i wykładowca, dotyczył świadectw kwalifikacji zawodowej w zakresie uprawnień do prowadzenia pojazdów ciężarowych i autokarów - informuje Tomaswz Ozimk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Na podstawie wydawanych przez firmę szkoleniową świadectw, które były podpisywane przez dyrektora ośrodka, wydziały komunikacji wystawiały zainteresowanym nowe prawa jazdy, zawierające uprawnienia do prowadzenia pojazdów ciężarowych oraz przewozu osób.
W postępowaniu przesłuchano w charakterze świadków 185 uczestników szkoleń, organizowanych w latach 2012-2013. Na podstawie ich zeznań ustalono, że 96 osób realizowało szkolenie niezgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szkolenia kierowców wykonujących przewóz drogowy. Zgodnie z rozporządzeniem, szkolenie powinno odbywać się w sali ośrodka szkoleniowego oraz trwać 35 godzin przez co najmniej 5 dni.
W toku śledztwa stwierdzono, że uczestnicy szkoleń realizowali je w czasie znacznie krótszym niż wymagają przepisy lub otrzymywali świadectwa bez konieczności udziału w szkoleniu. Ponadto ustalono, że zatrudniony na stanowisku wykładowcy, dokonywał nieprawdziwych wpisów w dziennikach szkoleń, które dotyczyły liczby godzin szkolenia oraz daty rozpoczęcia i zakończenia szkolenia. Do zadań kierownika ośrodka należało natomiast przygotowanie do podpisu przez dyrektora poświadczającej nieprawdę dokumentacji. Kierownikowi ośrodka zarzucono także nakłanianie kursantów do złożenia fałszywych zeznań dotyczących przebiegu szkolenia.
Do stawianych zarzutów poświadczenia nieprawdy w dokumentach, przyznał się jedynie wykładowca ośrodka, składając wniosek skazanie bez rozprawy sądowej. Pozostali oskarżeni nie przyznali się do przedstawionych im zarzutów i odmówili złożenia wyjaśnień.
Przestępstwo poświadczenia nieprawdy w dokumencie, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat, a przestępstwo podżegania do złożenia fałszywych zeznań karą do 3 lat pozbawienia wolności.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto