Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łazik marsjański z Politechniki Częstochowskiej znów weźmie udział w prestiżowych zawodach w Stanach Zjednoczonych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Łazik marsjański Politechniki Częstochowskiej weźmie udział w prestiżowych zawodach w Stanach Zjednoczonych
Łazik marsjański Politechniki Częstochowskiej weźmie udział w prestiżowych zawodach w Stanach Zjednoczonych Bartłomiej Romanek
Drużyna Politechniki Częstochowskiej znów będzie rywalizować w Stanach Zjednoczonych w zawodach University Rover Challenge, które są najbardziej prestiżowymi zawodami łazików marsjańskich na świecie. Nasza drużyna jedzie z nadziejami dobrego rezultatu. Do finału zakwalifikowano tylko 36 zespołów z 10 krajów świata, w tym cztery z Polski.

Drużyna Politechniki Częstochowskiej po trzech latach przerwy znów weźmie udział w najbardziej prestiżowych zawodów łazików marsjańskich na świecie. University Rover Challenge odbędą się w dniach 1-4 czerwca br. w Mars Desert Research Station (MDRS) w Utah w Stanach Zjednoczonych.

Przerwa w rywalizacji związana była z pandemią. W 2020 roku zawody odwołano z powodu pandemii koronawirusa, rok temu rywalizowano w ograniczonym zakresie. Teraz na starcie znów stanie 36 finalistów, wśród których jest PCz Rover Team. W tym roku o upragnione zaproszenie na finały URC 2022 rywalizowała rekordowa liczba 99 drużyn. Każda z uczelni musiała wysłać nagranie ze swoim łazikiem. Wybrano tylko te najlepsze.

Drużynę PCz Rover Team tworzą studenci Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn Politechniki Częstochowskiej. Obecnie zespół PCz Rover Team pracuje nad udoskonalaniem konstrukcji łazika Modernity 3 i przeprowadza zaawansowane testy, aby przygotować się do zawodów terenowych w jednym z najbardziej ekstremalnych i podobnych do Marsa środowisk na Ziemi.

- Ten zespół jest nowy, zmienił skład. Mam nadzieję, że pojedzie do Stanów Zjednoczonych walczyć o jak najlepszy wynik. Poprzednia drużyna, kiedy po raz pierwszy poleciała na zawody, zajęła dziesiąte miejsce - przypomina prof. Norbert Sczygiol, rektor Politechniki Częstochowskiej.

Za studentów kciuki trzymają również władze miasta. - Chętnie dorzucimy się do biletów do Stanów Zjednoczonych - mówi wiceprezydent Częstochowy, Piotr Grzybowski, deklarując dalsze wsparcie dla tej inicjatywy promującej zarówno uczelnię, jak i samo miasto.

Opiekunem zespołu jest dr hab. inż. Dawid Cekus, prof. PCz., który mówił o najbliższych zawodach i nowych regułach, które obowiązują. - Łaziki tym razem muszą się autonomicznie poruszać pomiędzy znakami z kodami QR. Nowością jest również sposób badania gleby. Wcześniej łazik pobierał próbki, które były badane w bazie. Teraz badanie musi się odbywać w miejscu pobrania próbki - mówił dr hab. inż. Dawid Cekus.

Częstochowski łazik jest nowatorski ze względu na fakt, że jest składany tak, aby zmieścić się na specjalną wagę o wymiarach 1,2 na 1,2 m. Wszystkie pojazdy w finale nie mogą przekraczać ciężaru 50 kg. Łazik marsjański Politechniki Częstochowskiej spełnia ten warunek.

Warto dodać, że łaziki marsjańskie z Politechniki Częstochowskiej odnosiły już wielkie sukcesy. W 2017 roku nasi studenci zajęli trzecie miejsce, rok później byli najlepsi na świecie.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto