Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kłobuck: W szpilkach na budowie? Zdaniem Angeli Grajcarek to możliwe [ZDJĘCIA]

BR/mat. prasowe
Angela Grajcarek, drobna 20-letnia blondynka z Kłobucka została operatorem koparko-ładowarki dzięki unijnemu projektowi „Mam zawód – mam pracę w regionie”.

Kiedy pierwszy raz usiadła za kierownicą tej maszyny kilka osób uśmiechnęło się pod nosem. Pomieszanie pobłażania z niedowierzaniem. Bo w końcu jak często zdarza się, by 20-latka chciała zostać operatorem koparko-ładowarki? Angela Gancarek postanowiła, że tak będzie właśnie w jej przypadku.

Egzamin zdała za pierwszym podejściem. Dzięki unijnemu projektowi „Mam zawód – mam pracę w regionie” ponad 14 tys. uczniów takich jak Angela ma szansę na zdobycie dodatkowych kwalifikacji i uprawnień, które pozwolą im zostać prawdziwymi Zawodowcami.

Ta drobna blondynka jest uczennicą klasy maturalnej technikum budowlanego w Kłobucku Prywatnie interesuje się malarstwem, jej ulubione danie to lazania. Od czterech lat Angela uczy się także jeździć konno. Ale nawet jej bliscy nie sądzili, że zdecyduje się zamienić kasztanowy grzbiet klaczy o imieniu Błyskawica, na siodełko żółtej koparko-ładowarki marki JCB.

Trzydzieści godzin zajęć teoretycznych. Potem przyszedł czas na praktykę.
- Instruktorzy trochę na początku drwili, że jak dziewczyna, to pewnie nie zda egzaminu. Teorię zdałam na czwórkę, praktykę także pozytywnie – opowiada Angela Gancarek. I zdradza plany na przyszłość: - Myślę o budowie mostów, nigdy nie wiadomo, czy uprawnienia na ciężki sprzęt nie okażą się przydatne?

Kurs operatora koparko-ładowarki z egzaminem państwowym to koszt rzędu 1,5 tys. złotych w zależności od organizatora.

Dzięki projektowi „Mam zawód – mam pracę w regionie” wielu uczniów, których - być może - nie byłoby stać na taki wydatek mogło skorzystać z tej formy wsparcia – zauważa Maciej Biernacki z zarządu powiatu kłobuckiego, jednego z 30 powiatów i miast na prawach powiatu, które biorą udział w projekcie.

Kompleksowa pomoc w nauce - do sierpnia 2014 roku - swoim zasięgiem obejmie łącznie ponad 14 tysięcy uczniów zasadniczych szkół zawodowych i techników z województwa śląskiego.

W efekcie przeprowadzonej w bieżącym roku szkolnym rekrutacji do projektu pomoc trafi do co najmniej 6 100 uczniów, ale na tym nie koniec. Już wkrótce rusza dodatkowy nabór w powiatach: będzińskim i cieszyńskim oraz w mieście Częstochowa. Zainteresowanie jest spore, ale nic w tym dziwnego: statystycznie na każdego przeznaczono niespełna 3,5 tys. złotych.

Z tych pieniędzy opłacamy grupowe i indywidualne wsparcie doradcze, certyfikowane kursy, praktyki i staże u pracodawców. Mówiąc w dużym skrócie: proces przygotowania do wejścia na rynek pomyślany jest tak, by od ogólnych porad dotyczących poruszania się po rynku pracy przejść do doradztwa indywidualnego, skrojonego na miarę, pod potrzeby konkretnego ucznia – mówi Barbara Szafir, Zastępca Dyrektora Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Woj. Śląskiego.

To nie wszystko, uczeń nie jest ograniczony do wyboru tylko jednej formy wsparcia. Oprócz szerokiej gamy kursów, m.in.: AutoCAD, ECDL, SEP, grafiki komputerowej, projektowania stron www, prawa jazdy kat. B i C, księgowości, operatora wózków widłowych, języków obcych czy carvingu, projekt ma też w swojej ofercie dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne pozwalające uzupełnić, bądź poszerzyć wiedzę, a także wizyty studyjne u pracodawców.

Indywidualne podejście to jedna strona. - Za unijne pieniądze - kupowane są także pomoce dydaktyczne i wyposażenie szkolnych pracowni nauki zawodu. Przedsięwzięcie – warte ponad 72 miliony złotych - obliczone jest także na zmianę wizerunku szkolnictwa zawodowego – ma pomóc złamać stereotypy i pokazać, że konkretny zawód, to dobra przepustka do życiowego sukcesu - tłumaczy Mariusz Kleszczewski, Wicemarszałek Woj. Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto