Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa na razie nie zamierza dystrybuować węgla mieszkańcom. Nie ma spółki, która mogłaby to robić

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
arc
Od jakiegoś czasu rządzący namawiają samorządy by sprzedawały węgiel swoim mieszkańcom. Częstochowa na razie nie będzie tego robić. Powód? - W Częstochowie nie mamy spółki, która byłaby organizacyjnie i technicznie przygotowana do realizacji tego zadania. Na dzisiaj nie ma też podstaw prawnych, żeby samorządy mogły wyręczać podmioty gospodarcze w handlu węglem - podkreśla Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu.

Rząd chce w dystrybucję węgla zaangażować gminy, powiaty i miasta. Dlatego też zamierza uruchomić dopłaty dla samorządów, które będą sprzedawały węgiel dla mieszkańców. Mają one spowodować, że cena węgla nie będzie wyższa niż 2 tys. zł. W przypadku wyższych cen tego surowca, rząd ma zapewnić samorządom specjalne rekompensaty.

Część włodarzy miast głośno krytykuje pomysł związany z dystrybucją węgla. Ich zdaniem rządzący chcą w ten sposób przerzucić odpowiedzialność za kryzys związany z "czarnym paliwem". Węgla na razie nie zamierza sprzedawać chociażby Częstochowa.

- W Częstochowie nie mamy spółki, która byłaby organizacyjnie i technicznie przygotowana do realizacji tego zadania. Na dzisiaj nie ma też podstaw prawnych, żeby samorządy mogły wyręczać podmioty gospodarcze w handlu węglem - podkreśla Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy magistratu. - Do rozwiązania są kwestie natury kompetencyjnej i prawnej związane nie tylko z uzyskaniem uprawnień tzw. podmiotu pośredniczącego, ale także np. bezprzetargowymi zakupami. Kolejny problem to sprawa wyłożenia pieniędzy i poniesionych kosztów m.in. transportu, obsługi sprzedaży, podatku VAT, co musiałoby odbić się na cenie zbycia na rzecz mieszkańców - wyjaśnia Włodzimierz Tutaj.

Zdaniem rządzących w Częstochowie system powinien być oparty o dostępną infrastrukturę państwowych spółek energetycznych, posiadających ścieżkę dystrybucji węgla z wykorzystaniem certyfikowanych pośredników.

- Spółki te dysponują w różnych lokalizacjach np. placami i bocznicami kolejowymi wraz z infrastrukturą wyładowczą. Sprzedażą węgla powinni więc zająć się wyspecjalizowani i funkcjonujący dotąd przedsiębiorcy, a samorządy mogą mieć możliwość wspierania lokalnych firm handlujących węglem, by dystrybucja węgla odbywała się jak najbardziej sprawnie. Administracja centralna powinna zapewnić zgodne z prawem mechanizmy ograniczania ceny węgla poza ustalony poziom, uwzględniając realne koszty wydobycia i sprzedaży, a także zapewnić dostawy węgla odpowiedniej jakości, aby znacząco nie pogorszyć jakości powietrza w miastach i gminach - podsumowuje Włodzimierz Tutaj.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto