Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medycyna w Częstochowie? Uniwersytet im. Jana Długosza chce już 1 października 2022 roku uruchomić wydział lekarski

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Kierunek lekarski ma ruszyć w Częstochowie już 1 października 2022 roku
Kierunek lekarski ma ruszyć w Częstochowie już 1 października 2022 roku BR, UJD
Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie być może już 1 października rozpocznie proces kształcenia nowych lekarzy. Uczelnia wystąpiła do ministerstwa zdrowia z wnioskiem o uruchomienie wydziału lekarskiego. - Mam nadzieję, że następnym razem za kilka miesięcy spotkamy się na otwarciu nowego kierunku - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Prawdopodobnie już 1 października 2022 roku Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie uruchomi wydział lekarski. Uczelnia złożyła już wniosek w tej sprawie w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

- Po naniesieniu pewnych poprawek merytorycznych, o które zostaliśmy poproszeni, wniosek został zaopiniowany pozytywnie - mówi prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor UJD. Teraz wniosek został przesłany do Ministerstwa Zdrowia i Polskiej Komisji Akredytacyjnej, jeżeli wydadzą one pozytywne opinie, wówczas nowy kierunek będzie mógł zostać uruchomiony już 1 października 2022 roku.

- Nie jest łatwo uruchomić ten kierunek. Potrzebne są na to m.in. pieniądze. Powstanie nowy budynek uczelni, który będziemy cicieli jak najlepiej wyposażyć - mówiła prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, która podczas konferencji prasowej dziękowała senatorowi Ryszardowi Majerowi oraz Szymonowi Giżyńskiemu, wiceministrowi kultury, którzy od lat wspierają ideę utworzenia kierunku lekarskiego w Częstochowie.

- Mam nadzieję, że za kilka miesięcy spotkamy się na oficjalnym otwarciu nowego wydziału - mówił wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, który podkreślał, że jest szansa, aby nowy kierunek ruszył już 1 października, ale dodawał, że wszystko musi przejść określone procedury, dlatego trudno mu deklarować, kiedy opinia zostanie wydana.

Wiceminister Waldemar Kraska podczas konferencji prasowej mówił, że w Polsce potrzeba wielu lekarzy (według szacunków 60-70 tysięcy), dlatego resort przychylnym okiem patrzy na wszelkie starania o utworzenie nowych wydziałów lekarskich, ale muszą one spełniać wszystkie niezbędne standardy.

Według planów na początku na UJD miałoby studiować stacjonarnie 60 osób, a na studiach niestacjonarnych kolejnych 30 kandydatów na lekarzy. Kształcenie praktycznie miałoby się odbywać we współpracy z częstochowskimi szpitalami.

- Pierwsze pięć semestrów to kształcenie teoretyczne, na które z racji posiadanych już przez nas kierunków medycznych, jesteśmy przygotowani - mówi prof. Aleksander Sieroń, pełnomocnik rektora ds. utworzenia kierunku lekarskiego w UJD.

Powstanie nowy budynek uczelni

3 lutego 2022 roku, prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, rektor Uniwersytetu im. J. Długosza podpisała umowę z biurem architektonicznym P2PA sp. z o.o. z Wrocławia na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej nowego Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Dokumentacja jest konieczna do dalszego etapu realizacji inwestycji, czyli przystąpienia do budowy Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu.

Wykonawcę reprezentowali: Maciej Popławski, prezes zarządu P2PA sp. z o.o. z Wrocławia oraz Jakub Podgórski, wiceprezes P2PA sp. z o.o. z Wrocławia.

Podczas roboczego spotkania uzgodniono plany uszczegółowienia projektu, tak by jak najlepiej przystosować go do potrzeb i oczekiwań naukowców oraz kształconych w przyszłości studentów. Umowa zakłada, że w ciągu 10 miesięcy powstanie pełna dokumentacja, wraz z uzyskaniem decyzji o pozwolenie na budowę. Wówczas Uniwersytet będzie mógł rozpisać postępowanie przetargowe na budowę Centrum.

Ogłoszenie wyników konkursu na koncepcję architektoniczną budynku Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie odbyło się 22 czerwca 2021 roku.

Przewodniczący Sądu Konkursowego dr inż. arch. Andrzej Grzybowski, prof. WST (SARP oddział Katowice) ogłosił werdykt, w którym pierwszą nagrodę otrzymała praca nadesłana przez biuro architektoniczne P2PA sp. z o.o. z Wrocławia. Na konkurs nadesłano 44 prace.

Sąd Konkursowy ocenił, że praca wrocławskiej pracowni w największym stopniu spełniała wymagania określone w regulaminie konkursu.Prezentuje wysoką jakość rozwiązań funkcjonalno-przestrzennych, zwłaszcza właściwe strefowanie funkcji oraz czytelny i oszczędny układ komunikacji wewnętrznej. Prezentuje współczesną, oryginalną formę budynku, a w szczególności rozwiązanie układu komunikacji pionowej. Stwarza możliwości uzyskania optymalnej relacji poniesionych nakładów do kosztów widoczną szczególnie w zwartej bryle budynku.

Nowy budynek - Centrum Dydaktyczne Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu - powstanie na terenie kampusu uniwersyteckiego, w miejscu gdzie obecnie znajduje się dawny obiekt wykorzystywany przed laty przez Instytut Muzyki (ul. Chłopickiego 3). Obecnie jest on wyłączony z eksploatacji. Centrum o powierzchni ok. 3 tys. metrów kwadratowych pomieści m.in. sale wykładowe i pracownie laboratoryjne, w tym mi.in.: histologii, fizjologii, mikrobiologii, biotechnologii medycznej i inne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto