Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Filmowy im. Braci Krzemińskich

Janusz Strzelczyk
arc
III Festiwal Filmów Dokumentalnych im. Braci Krzemińskich „Moja mała ojczyzna”, odbędzie się w sobotę i niedzielę w częstochowskim Ośrodku Kultury Filmowej. - Ideą festiwalu jest budowanie tożsamości naszej małej częstochowskiej ojczyzny - mówi prof. Jerzy Mizgalski z Akademii im. J. Długosza, jeden z inicjatorów festiwalu.

Zostaną na nim pokazane filmy, które opowiadają historię Częstochowy, albo jego autorami/współautorami są częstochowianie.

W pierwszym dniu festiwalu zobaczymy film „Kraj mojej matki”. Jest to film z 1943 roku. Jest to opowieść Ewy Curie o jej matce Marii Skłodowskiej Curie. Po projekcji odbędzie się spotkanie ze znanym krytykiem filmowym, historykiem kina, Stanisławem Janickim.

Także w sobotę zostanie pokazany film „Nie odchodź... 12 wspomnień o Kalinie Jędrusik”.

Po projekcji odbędzie się panel z Danielem Olbrychskim. Aktor występował w filmach z Kaliną Jędrusik. Niezapomniane są sceny z ich udziałem w „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy. Na koniec pierwszego dnia festiwalu zobaczymy film „Drzewo mojego życia” Hanny Batisty. Autorka jest Żydówką, uratowaną przez siostry z częstochowskiego klasztoru. Wyjechała do Izraela w latach 70. ubiegłego wieku.

A w niedzielę będą atrakcje dla dzieci. W OKF zostanie zaaranżowane studio telewizyjne. Dziecki będą mogły wcielić się w rolę dziennikarzy, prezenterów, kamerzystów. W nie-dzięle będą też dwa filmy o sporcie: „70 lat AZ-u” i „15 lat kariery Sebastiana Ułamka”.

Patronami festiwalu są bracia Antoni i Władysław Krzemińscy, pionierzy kinematografii na ziemiach polskich. Kupili od braci Lumiere aparat projekcyjny z którym wędrowali po całej Polsce i Rosji, dotarli aż pod Władywostok. Jako pierwsi założyli stały kinoteatr na ziemiach polskich w Łodzi w 1899 r. przy ul. Piotrkowskiej W rok później przenieśli go do Częstochowy. Pod Jasną Górą otworzyli kino „Rojal Palace”. „Pożar w zapałczarni” z 1913 r. przez nich nakręcony, jest najstarszym z zachowanych polskich dokumentów.

W sobotę, o godz. 13. na ścianie kamienicy przy al. Najświętszej Maryi Panny 43 zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca pierwsze stałe kino braci Krzemińskich. Wstęp na festiwal jest wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto