Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fajne miejsce na Ostatnim Groszu ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Nie ma co narzekać, że nudno, że nikt nic nie robi, ale próbować coś robić, zwłaszcza, gdy jest okazja - twierdzi Anna Kozik, mieszkanka częstochowskiej dzielnicy Ostatni Grosz. A tą okazją na Ostatnim Groszu było otwarcie ośrodka Organizowania Społeczności Lokalnej przy ul. Bardowskiego. Ośrodek prowadzą wolontariusze, harcerze z częstochowskiego hufca ZHP.

- Nasze propozycje to stworzenie klubu mieszkańców, kącika seniora, biblioteki, organizowanie zajęć dla dzieci i młodzieży, spotkań ze specjalistami m.in. od poszukiwania pracy, integracja z osobami niepełnosprawnymi - mówi Wojciech Śliwowski, komendant Hufca ZHP w Częstochowie.

Otoczenie przy ośrodku jest bardzo dobre do organizowania pikników, zabaw dla dzieci, zajęć sportowych.

Ośrodek jest czynny od poniedziałku do piatku od godz. 10 do 18.

- Harcerze doskonale znają potrzeby mieszkańców Ostatniego Grosza. Jestem przekonany, że działania w ramach inicjatywy będą prowadzone z największym zaangażowaniem - twierdzi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.

Organizowanie Społeczności Lokalnej funkcjonuje w Częstochowie od 2012 roku. Zaczęło się na Rakowie, a później doświadczenia te rozwinięto także w dzielnicy Stare Miasto. Inicjatywa wyszła od samorządu - zajęła się tym specjalnie powołana komórka MOPS. Dziś działa już sześć takich ośrodków w Częstochowie. Poza wymienionymi także w dzielnicach Trzech Wieszczy, Stradomiu, Kawodrzy.

Grupa osób, stowarzyszenie czy konkretna instytucja wychodzi do mieszkańców danej dzielnicy z inicjatywą zrobienia czegoś dobrego, nowego i potrzebnego dla lokalnej społeczności. Działania mogą być różnorodne - dla dzieci, młodzieży, seniorów czy sąsiadów.

Praca poprzez grupy obywatelskie jest ukierunkowana na aktywizowanie mieszkańców lokalnych społeczności, którzy tworząc grupę, planując i realizując wspólne działania wzajemnie się wspierają. Zaangażowanie różnych osób umożliwia szersze spojrzenie na problem dotyczący zamieszkiwanej społeczności i wskazanie sposobów jego rozwiązania. Wspólne działanie stanowi siłę dla osób tworzących grupę, mobilizuje do działania, umożliwia wykorzystanie tkwiącego w ludziach potencjału.

Pierwszy ośrodek, na Rakowie odmienił dzielnicę. Zaniedbane podwórka zamienły się w ogródki zabaw. Pikniki przyciągają nie tylko mieszkańców Rakowa, ale i innych dzielnic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto