Częstochowa: Remont Warszawskiej. Miasto podpisało umowę na pozyskanie środków [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek
Częstochowa: Remont Warszawskiej. Ulica zostanie gruntownie przebudowana. Miasto podpisało umowę na remont Warszawskiej w Częstochowie, dzięki czemu będzie mogło pozyskać środki zewnętrzne.

Częstochowa: Remont Warszawskiej. Umowa podpisana

Dyrektor Centrum Unijnych Projektów Transportowych Paweł Szaciłło oraz prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podpisali 24 lipca w Warszawie umowę na dofinansowanie projektu „Przebudowa DK-91 w Częstochowie - ul. Warszawska i Rędzińska wraz z budową węzła DK-91 z DK-1”.

Umowę kontrasygnowała skarbnik miasta Ewa Wójcik.
Przypomnijmy, że projekt remontu i przebudowy Warszawskiej w Częstochowie, w kwietniu znalazł się na liście rankingowej projektów złożonych w ramach konkursu (dla działania 8.2 Drogi krajowe poza siecią TEN-T) i przeznaczonych do realizacji.

Wcześniej był na liście rezerwowej. Decyzję o przyznaniu dofinansowania poprzedziły starania władz miasta oraz działania wspierające ze strony częstochowskich parlamentarzystów.

Planowana kwota dofinansowania inwestycji wynosi obecnie ok. 70,50% przewidywanych kosztów kwalifikowalnych projektu, tj. ok. 48 mln zł (szacowany koszt całości zadania to ok. 75 mln zł).

Zadanie będzie współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Procentowy udział środków unijnych może jeszcze ulec zwiększeniu – nawet do maksymalnej wysokości 85% dofinansowania, w przypadku realizacji całości inwestycji za mniejszą kwotę. Ostateczny jej koszt będzie znany po podpisaniu wszystkich umów wykonawczych.

Zawarcie umowy o dofinansowanie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych umożliwia przystąpienie – w niedługim czasie – do umowy z wykonawcą na wykonanie projektu i roboty budowlane (oprócz tego w wydatki inwestycyjne wchodzą koszty inżyniera kontraktu, wykupu gruntów, dokumentacji i promocji projektu).

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na tę zasadniczą część robót złożyło Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego (55 mln 618 tys. zł).

Przedmiotem projektu jest modernizacja całego odcinka DK-91 (ul. Warszawska i ul. Rędzińska) w granicach administracyjnych Częstochowy.

W ramach inwestycji przebudowany zostanie także wiadukt nad DK - 1 wraz ze zjazdami (cały ciąg drogi nr DK - 91), a w ciągu drogi zostanie zbudowanych 5 rond na szczególnie uczęszczanych skrzyżowaniach. Ponadto powstaną nowe chodniki, elementy oświetlenia i odwodnienia.

Szczegółowy zakres remontu i przebudowy Warszawskiej w Częstochowie obejmuje:

1) przebudowę konstrukcji nawierzchni ul. Warszawskiej od alei Jana Pawła II wraz z węzłem DK-1/DK–91 i ulicy Rędzińskiej do granic miasta Częstochowy,

2) przebudowę skrzyżowania ul. Warszawskiej z aleją Jana Pawła II (plac Bohaterów Getta),

3) przebudowę skrzyżowania ul. Warszawskiej z ul. Cmentarną z uwzględnieniem docelowej lokalizacji czwartego wlotu po stronie wschodniej na skrzyżowanie typu rondo,

4) przebudowę węzła DK–1 z DK–91 wraz z wiaduktem i łącznicami oraz budowę skrzyżowania typu rondo przy węźle w ciągu DK–91 (pozwoli ona m.in. na zjazd z trasy - jadąc od strony Warszawy - na Wyczerpy oraz na ul. Warszawską w kierunku centrum, i odwrotnie).

5) przebudowę skrzyżowania ul. Warszawskiej z przejazdem kolejowym na ul. Wały Dwernickiego,

6) przebudowę skrzyżowania ul. Warszawskiej z ul. Morsztyna oraz ul. Dickensa na skrzyżowanie typu rondo,

7) przebudowę skrzyżowania ul. Warszawskiej z ul. Norwida,

8) przebudowę skrzyżowania ul. Warszawskiej z ul. Konarskiego oraz ul. Rzeszowską na skrzyżowanie typu rondo,

9) przebudowę skrzyżowania ul. Rędzińskiej z ul. Batalionów Chłopskich na skrzyżowanie typu rondo.

Wyłoniony w przetargu wykonawca robót zajmie się także budową ciągów pieszo-rowerowych i oświetleniem trasy.

Najwcześniej – prawdopodobnie jeszcze w tym roku – rozpoczną się prace związane z przebudową węzła DK-91 z DK-1 (ten odcinek posiada już dokumentację i pozwolenie na budowę), jeżeli możliwe będzie ich prowadzenie równolegle z innymi dużymi inwestycjami drogowymi, w tym budową węzła DK-1 - aleja Jana Pawła II (DK-46).
Dalsze etapy prac będą realizowane w 2014 i pierwszej połowie 2015 roku.

Wjazd samochodem do centrum niemożliwy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie