Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Co skrywają tutejsze wodociągi? Tego nie ma nikt inny

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. Co skrywają tutejsze wodociągi? Tego nie ma nikt inny
Częstochowa. Co skrywają tutejsze wodociągi? Tego nie ma nikt inny Leszek Pilichowski
Ujęcie wody w Wierzchowisku - zasilające Częstochowę i Mykanów - uruchomione zostało w 1928 roku. Budzi zainteresowanie zwiedzających nie tylko ze względu na piękne otoczenie, w jakim się znajduje, ale i z powodów technicznych. Sprawdźcie jakich!

Obiekt Wodociągów Częstochowskich zlokalizowany w Kolonii Wierzchowisko wyróżnia się zarówno unikalnymi w skali kraju rozwiązaniami technologicznymi, jak i bogatą historią.

W Wierzchowisku działa jedyna w Polsce Stacja Usuwania Azotanów. Do redukcji ponadnormatywnych stężeń azotanów stosuje się metodę biologicznej denitryfikacji, która wykorzystuje procesy naturalnie występujące w wodzie i glebie. Woda ze studni wpuszczana jest do zbiorników ciśnieniowych, w których panują warunki bliskie beztlenowym. Dodawane są do niej dwa składniki, czyli nieskażony etanol i kwas fosforowy. W ten sposób w połączeniu z beztlenowymi warunkami bakterie rozkładają azotany. Dzięki temu Wodociągi Częstochowskie produkują bardzo dobrej jakości wodę, oczyszczają ją w sposób nieinwazyjny, a przy okazji dbają o środowisko.

Ujęcie Wierzchowisko produkuje blisko 25 proc. całości wody dostarczanej klientom przez Wodociągi Częstochowskie, z czego blisko 88 proc. nie podlega uzdatnianiu poprzez redukcję żelaza i manganu.

- To wizytówka firmy zarówno ze względu na walory edukacyjne, jak i wizualne, czyli urokliwy las wokół obiektu. Ujęcie charakteryzują dwie dość niezwykłe rzeczy. Chodzi o źródło, które do tej pory jest najbardziej wydajnym ujęciem, a także funkcjonujący do dziś agregat prądotwórczy firmy Škoda z 1961 roku - opowiada Michał Król, prezes Wodociągów Częstochowskich.

Gdy na terenie Częstochowy budowano sieć wodociągową, kanalizacyjną, deszczową, trzy przepompownie ścieków, oczyszczalnię ścieków i zbiornik magazynowy wody na tyłach Jasnej Góry (ulica Oleńki), najważniejszym problemem pozostawało znalezienie źródła wody.
Źródło, które biło w Kolonii Wierzchowisko na polu prywatnym gospodarstwa państwa Bociąga, było oddalone od miasta. Jednak przeważyła jakość wody - była bardzo dobra i korzystna z punktu widzenia jej twardości, co miało istotne znaczenie dla przemysłu. Do tego woda nie wymagała uzdatniania.

W Wierzchowisku prace rozpoczęły się ok. 1926 roku. Pogłębiono źródło, zainstalowano kręgi betonowe i zamontowano urządzenia zasysające, czyli rurociągi, które były podłączone do pompowni wody i tłoczone do Częstochowy. Sama woda popłynęła do mieszkańców przed Wigilią 1928 roku.

Ciekawostką historyczną pozostaje także wspomniany wcześniej okrętowy agregat Škody, który funkcjonuje do dziś i służy podtrzymaniu ciągłości dostaw wody w stacji na wypadek braku zasilania energetycznego. Z kolei ciekawostką z lat 90. ubiegłego wieku jest stacja ozonowania, której zbiornik o pojemności 366 m3 umiejscowiono na dachu. Ten unikalny układ służy temu, aby po reakcji z ozonem woda trafiała grawitacyjnie do zbiornika magazynowego, skąd jest pobierana przez pompy i tłoczona w kierunku Częstochowy i gminy Mykanów.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto