Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa będzie realizować projekt Edukacja Bez Granic. Dostała do niego milion złotych dotacji

BR
Częstochowa jako jedyne miasto w województwie śląskim napisało poprawnie interesujący projekt i otrzyma na jego realizację blisko milion złotych.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego podał do wiadomości publicznej wyniki konkursu na projekty edukacyjne z komponentem ponadnarodowym w ramach Działania 9.2. Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jedynym wnioskiem (na 17 wniosków złożonych), który został rekomendowany do dofinansowania w całym województwie śląskim, jest przygotowany przez Gminę Miasto Częstochowa projekt pn. „Edukacja bez granic”.

Zadania projektowe rozpoczną się w styczniu 2013 r. i realizowane będą do grudnia 2014 r. Na zaplanowane działania pozyskano środki w wysokości blisko 1 mln zł.

Projekt przewiduje wsparcie dla placówek oświatowych prowadzących kierunki kształcenia zawodowego związane z branżą energii odnawialnej (Centrum Kształcenia Praktycznego, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół im. Bolesława Prusa, Zespół Szkół Samochodowo – Budowlanych) oraz z branżą ekonomiczną (Zespół Szkół Ekonomicznych).

- Ten projekt pokazuje nowe podejście do współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie - mówił podczas zwołanej dziś konferencji prasowej zastępca prezydenta Częstochowy Przemysław Koperski. - Po przecież szkoły realizują inne projekty w ramach Programu Comenius i Leonardo da Vinci. Nie ma miesiąca, by ktoś do nas nie przyjechał, lub by nasi uczniowie nie wyjeżdżali. Ale ten Program daje znacznie większe możliwości, większy zakres i zasięg, a przede wszystkim większe wsparcie. Bo przy okazji Comeniusa i Leonardo da Vinci były to zazwyczaj tylko zwrot kosztów podroży i zakwaterowanie.

Częstochowskie szkoły mają swoich partnerów m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, we Francji, na Węgrzech, w Turcji, Grecji, Portugalii, Bułgarii, na Litwie i na Wyspach Kanaryjskich. Projekt pod nazwą "Sztuka i Ziemia realizuje też jedno z częstochowskich przedszkoli wspólnie z placówkami we włoskiej Vicenzie i chorwackim Osijeku.

Dobrze rozwija się również współpraca z naszym miastem partnerskim - Pforzheim. - Czekamy właśnie na ocenę wspólnego wniosku - mówił Przemysław Koperski. - Byłaby to pomoc dla bezrobotnych nauczycieli zarejestrowanych w PUP. Dzięki temu projektowi mogliby odbyć kilkumiesięczne staże w Pforzheim i podnieść swoje kwalifikacje.

Już w styczniu rozpocznie się realizacja projektu „Edukacja bez granic”.
- Chcemy, by nasi uczniowie, którzy kończą nasze szkoły byli rozpoznawani jako fachowcy, a te niemieckie wzory, jeśli chodzi o szkolnictwo zawodowe są najlepsze - mówił Grzegorz Sikorski, kierownik Biura Funduszy Europejskich w Urzędzie Miasta.

- Chcemy też zachęcić młodzież, by wybierała jednak szkolnictwo zawodowe, które może być atrakcyjne - mówił zastępca prezydenta. - To alternatywa która może zapewnić ciekawą i dobrze płatna pracę.

Szkoły zawodowe w Niemczech charakteryzują się wysokim poziomem nauczania w branżach energii odnawialnej i ekonomicznej. Wynika to m.in. z faktu, iż ten kraj wydaje na badania i rozwój nauki ponad 60 mln euro rocznie. Według opinii ekspertów, Niemcy przodują w rozwoju energetyki odnawialnej, w 2011r. o 60% wzrosła produkcja energii w elektrowniach solarnych, a według założeń do 2020 r. niemal 50% energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Bardzo silną pozycję w Niemczech odgrywa sektor ekonomiczny tj. turystyka, finanse i bankowość - 29 mln osób pracuje w tym sektorze. Ponadto Niemcy mają doskonale rozwiniętą współpracę szkół zawodowych z przedsiębiorstwami.

Stąd też decyzja o nawiązaniu partnerstwa z dwiema szkołami niemieckimi z Ludwigshafen: Berufsbildende Schule Wirtschaft I w kontekście branży ekonomicznej oraz Berufsbildende Schule Technik 1 w odniesieniu do branży energii odnawialnej. Obie placówki należą do największego i najbardziej nowoczesnego centrum szkół zawodowych w Rheinland–Pfalz. Cechują się bardzo dobrą współpracą z przedsiębiorcami i kształceniem kwalifikacji uczniów zapewniających płynne przejście ze szkoły na rynek pracy krajowy i międzynarodowy. W Ludwigshafen swoją siedzibę ma największe na świecie przedsiębiorstwo chemiczne - BASF.

W ramach projektu przewiduje się następujące formy wsparcia: doradztwo zawodowe, kurs języka niemieckiego branżowego, tematyczne warsztaty, m.in. warsztaty energii odnawialnej - systemy solarne, warsztaty giełdowe i bankowe oraz wizyty studyjne, m.in. do firm produkujących kolektory słoneczne i budynki pasywne, a także na Giełdę Papierów Wartościowych i Narodowego Banku Polskiego.

Istotną wartość projektu stanowią kursy certyfikowane i uznawane na międzynarodowym rynku pracy: kurs KNX dot. projektowania oraz obsługi systemów i urządzeń w budynkach pasywnych oraz kurs ECDL Core dot. kompetencji informatycznych.

Spośród wszystkich uczestników/uczestniczek projektu 10 najlepszych uczniów/uczennic odbędzie tygodniową praktykę w przedsiębiorstwach w Niemczech.

Ponadto, w ramach projektu przewidziano środki na zakup wyposażenia do laboratorium systemów solarnych w Centrum Kształcenia Praktycznego.

Produktem projektu będzie Punkt Planowania Kariery „Edukacja bez granic“ stworzony i zorganizowany w ścisłej współpracy ze stroną niemiecką, który będzie zajmował się m.in. nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów z przedsiębiorstwami zagranicznymi w celu zorganizowania praktyk dla uczniów częstochowskich szkół zawodowych.

- Chcemy przeszczepić dobre wzorce na częstochowski grunt - mówił Grzegorz Sikorski.
- To ważne też dla pozyskania przyszłych inwestorów - uważa Przemysław Koperski. - Jeśli będziemy mieć wyszkoloną kadrę, posiadającą właściwe certyfikaty, to przedsiębiorca szybciej podejmie decyzję o rozpoczęciu inwestycji właśnie u nas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto