Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Autobusy hybrydowe nadal sprawdza prokuratura

js
janusz strzelczyk
Prokuratura Okręgowa w Częstochowie przejęła do dalszego prowadzenia postępowanie dotyczące pożaru autobusu hybrydowego, który miał miejsce 28 kwietnia 2017 roku. W kwietniu 2017 roku na polecenie Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Południe Policja wszczęła dochodzenie w sprawie nieumyślnego sprowadzenia pożaru zagrażającego zdrowiu i życiu wielu osób. - Dochodzenie dotyczyło także dopuszczenia do ruchu autobusu w stanie bezpośrednio zagrażającym bezpieczeństwu w ruchu lądowym - informuje Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie .

Zdarzenie, które jest przedmiotem postępowania miało miejsce 28 kwietnia 2017 roku w godzinach popołudniowych w Częstochowie przy ul. Legionów. Doszło wtedy do zapalenia się autobusu hybrydowego marki Solbus, należącego do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie.

Na miejscu zdarzenia przeprowadzono oględziny pojazdu z udziałem biegłego ds. pożarnictwa oraz zabezpieczono dokumentację dotyczącą autobusu. Ponadto przesłuchano w charakterze świadków kierowcę pojazdu i kierownika działu autobusowego MPK w Częstochowie.

Z opinii wydanej przez biegłego ds. pożarnictwa wynikało, że przyczyną pożaru była wadliwie działająca instalacja elektryczna napędu hybrydowego.

W postępowaniu Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe zasięgnęła opinii Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych Politechniki Warszawskiej, celem ustalenia czy autobusy hybrydowe Solbus są pojazdami o prawidłowej konstrukcji technicznej. Z wydanej opinii wynika, że na zaistnienie pożaru mogło mieć wpływ niedostateczne zabezpieczenie przewodów elektrycznych na dachu pojazdu. Ponadto według biegłego przebadany autobus hybrydowy Solbus nie spełnia norm wytwarzanego hałasu zewnętrznego w czasie pracy. Z uwagi na wagę i zawiłość sprawy, przedmiotowe postępowanie zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Okręgową w Częstochowie. W trakcie dalszego postępowania Prokuratura Okręgowa w Częstochowie będzie dokonywała ustaleń w zakresie prawidłowości procesu wydania świadectwa homologacyjnego pojazdu. Przed pożarem z 40 autobusów hybrydowych codziennie na ulice wyjeżdżało 22-24. Część z pojazdów stała w zajezdni z powodu niezwykle wysokiej awaryjności. Przede wszystkim psuły się tzw. superkondensatory, ale usterek było znacznie więcej, m.in. dochodziło do wycieku niektórych płynów. MPK w Częstochowie zdobyło 66 mln z złotych na 40 autobusów w ramach realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska programu „zielonych” inwestycji „Gazela”.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto