18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

27. Pułk Piechoty powraca [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
zdjęcia z archiwum Adama Rapaczyńskiego i Leszka Sadowskiegoo
27. Pułk Piechoty powraca, Odrestaurowany pomnik ku czci żołnierzy 27. Pułku Piechoty Legionów Polskich odsłonięto w dzielnicy Dźbów, na placu Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca. Pierwszy pomnik postawiono w 1938 roku.

27. Pułk Piechoty powraca. W tym roku uroczystości odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w Częstochowie już 8 listopada. W tym dniu odsłonięto pomnik ku czci żołnierzy 27. Pułku Piechoty Legionów Polskich poległych w latach 1917-1920 oraz poległych w walce o demokratyczną Polskę 1939 - 1944.

27. Pułk Piechoty powraca.11 listopada 1918 roku w Częstochowie powstał 27 Pułk Piechoty.

Kompania pierwsza wzięła wkrótce udział w walkach z Czechami, a w końcu lutego 1919 została wysłana na front ukraiński, gdzie wcielono ją do 8. Pułku Piechoty Legionów. Ponadto pułk wysłał już w listopadzie 1918 roku dwie kompanie marszowe "Odsieczy Lwowa" pod Lwów.
Odrestaurowany pomnik stanął na placu Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w dzeilniucy Dźbów.
Pierwszy pomnik odsłonięto w 1938 roku. Obelisk zniszczyli hitlerowcy, po wkroczeniu do Częstochowy.
Po wojnie, w 1946 roku pomnik odbudowano i dopisano na nim nazwiska mieszkańców Dźbowa, którzy zginęli walcząc o wolną Polskę w czasie drugiej wojny światowej. Byli to partyzanci oraz ludność cywilna. Jedni zostali rozstrzelani w ulicznych egzekucjach inni w trakcie aresztowania, jeszcze inni zamordowani zostali w obozach koncentracyjnych.
Na pierwszym były nazwiska młodych mieszkańców Dźbowa, którzy na wezwanie marszałka Pilsudskiego zglosili się się do walki o mlode państwo.
W starej kronice szkolnej znajduje się informacja, że na pomniku w 1946 została zawieszona tablica z nazwiskami Legionistów.
Została jednak usunięta. To nie był dobry okres dla historii pułku. Niewiele mówiono, a jeszcze mniej pisano o tradycji pulkowej.

27. Pułk Piechoty po

wrca.
Jednak znaleźli się ludzie, którzy pieczołowicie przechowywali pamięć o częstochowskim 27. Pułku Piechoty . Jednym z nich był Kazimierz Hęcia, świadek odsłonięcia pomnika przed wojną, którego stryj Roman był jednym z poległych żołnierzy. Kazimierz Hęcia po 1989 roku rozpoczął starania o ponowne umieszczenie na pomniku zniszczonej tablicy przedwojennych bohaterów. Niestety nie doczekał odslonięcia pomnika, zmarł w 2011 roku.
Restauracji pomnika w nowym miejscu na placu szkolnym, nie byłoby, gdyby też nie upór i działania dyrektor Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca - Bożeny Golachowskiej. Zarówno Szkoła Podstawowa nr 52, jak i Gimnazjum nr 21 im. Orląt Lwowskich kontynuują kultywowanie pamięci o poległych za ojczyznę.

Zdjęcia z archiwum Adama Rapaczyńskiego i Leszka Swadowskiego

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto